Erre miért ennyi a megoldás? (logaritmus)

[link] Odág értem, hogy azért mert nyolc a mínusz egy harmadikon egyenlő nulla egész öt. De ezt hogyan lehet kiszámolni. Hogy kell egy ilyet megoldani?

2013. júl. 13. 13:29
 1/6 anonim ***** válasza:
A logaritmus eredménye azt adja meg, hogy a logaritmus alapját képező számot (ez esetben a 8) hányadik hatványra kell emelni, hogy 0,5-öt kapjunk? Így már érted?
2013. júl. 13. 13:49
 2/6 anonim ***** válasza:
Továbbá: Mínusz hatványkitevő reciprokot jelent(1/x), tört kitevő pedig gyököt.
2013. júl. 13. 13:51
 3/6 anonim ***** válasza:

Először a feladatot átfogalmazom egy KÉRDÉSSÉ:


8-at hányadik hatványra kell emelnem ahhoz, hogy épp felet kapjak?


8^? = 1/2


A nyolcról valószínűleg hamar észreveszem, hogy nyolc az nem más, mint kettőnek a harmadik hatványa:


(2³)^? = 1/2


A félről is hamar észreveszem, hogy az kettőnek a minuszegyedik hatványa:


1/2 = 2⁻¹


Szóval a kérdés immár:


(2³)^? = 2⁻¹


Leírom inkább úgy, hogy a ? kérdőjel helyébe n betűt írok:


(2³)ⁿ = 2⁻¹


Azt ugye tudjuk, hogy amikor hatványt hatványozok, a kitevők összeszorzódnak:


(2³)ⁿ = 2³ⁿ


És akkor most már ez alapján írom le a kérdést:


2³ⁿ = 2⁻¹


erről meg már le lehet olvasni hogy


3n = -1


vagyis a keresett szám,


n = -1/3


Összefoglalva az egészet:


log₈ 0,5 = ?


log₈ 0,5 = n


8ⁿ = 0,5ⁿ


8ⁿ = (½)ⁿ


(2³)ⁿ = 2⁻¹


2³ⁿ = 2⁻¹


3n = -1


n = -⅓

2013. júl. 13. 19:02
 4/6 anonim ***** válasza:

Valami szemét került az összefoglalómba.

Leírom kijavítva:


Összefoglalva az egészet:


log₈ 0,5 = ?


log₈ 0,5 = n


8ⁿ = 0,5


8ⁿ = ½


(2³)ⁿ = 2⁻¹


2³ⁿ = 2⁻¹


3n = -1

2013. júl. 13. 19:04
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszi, mostmár értem :D
2013. júl. 14. 14:08
 6/6 anonim ***** válasza:
Szívesen, szép nyári napokat kívánok!
2013. júl. 15. 19:25