azt kéne levezetni hogy lg(x)+x=100, nagyon megköszönném :-)

2013. jan. 10. 22:01
 1/6 anonim válasza:

hát mivel tobb az ismeretlen nehezebbnek tunik pedig nem az:)

probald behelyettesiteni az x-ket mert abbol ketto van

en igy csinalnam: x=4

lg.4+4=100 /-4

lg.4=96 /:4

lg=24

innentol eldontheted, hogy az l mennyi es a g mennyi

peld. l=6,4... barmilyen szam amivel oszthato a 24 es nem marad maradek

2013. jan. 10. 22:51
 2/6 bongolo ***** válasza:

Nem hiszem, hogy le lehet vezetni a pontos megoldást.


Közelítő megoldás:

A szám logaritmusa sokkal kisebb, mint a szám maga, vagyis nulladik közelítésben x=100 elég jó közelítés kell egyen. lg100=2, vagyis az x=98 még jobb közelítés. Ha behelyettesítem, lg(98)+98 = 99,9912, tehát az x=98 a gyakorlatban szokásos pontosságokhoz elegendően jó szám.


Mihez kellene?

2013. jan. 10. 22:58
 3/6 A kérdező kommentje:
csak érdekel, hogy hogyan lehet megoldani, akkor ezt nem lehet pontos értékel, mert kétismeretlenes?
2013. jan. 11. 05:48
 4/6 Xy-1 válasza:

Szerintem olyan mint egy sima egyenlet g-vel nem kell foglalkozni.


x+x=100

2x=100 /:2

x=50

oszt cső

2013. jan. 11. 06:48
 5/6 bongolo ***** válasza:

Pillanat. Az az "lg" az nem a logaritmus? Ha logaritmus, akkor a #1 válasz nem jó. a meg nem logaritmus, hanem a g is egy ismeretlen, akkor miért is nem kellene vele foglalkozni?


Én tízes alapú logaritmusnak vettem. Meg lehet oldani az egyenletet, de csak közelítő eredménnyel. A közelítés akármilyen pontos is tud lenni, és azt mutattam meg, hogy már kevés közelítéssel is nagyon közeli eredmény jön ki.

2013. jan. 11. 19:06
 6/6 bongolo ***** válasza:
Ja, és ha tényleg logaritmus, akkor nem két ismeretlen van, csak 1.
2013. jan. 11. 19:07