Egyenlet megoldás- jó matekosok? 12. osztály?


A feladat "Oldd meg a valós számok halmazán a következő egyenletet": 3x^2 -6x + 16 = (x^2 -2x + 2)^2


Tudna valaki ebben a feladatban, nagyon megköszönném, ha valaki szentelne rám egy kis időt! :D


2012. nov. 16. 18:04
 1/3 anonim ***** válasza:

Bal oldalt kéne átalakítani, ha kiemelek 3-at, akkor ilyen lesz:


3*(x^2-2x)+16= (x^2 -2x + 2)^2


Ha bal oldalt a zárójelben lenne egy +2-es tag, akkor

(x^2 -2x + 2)=a -val új ismeretlent lehetne bevezetni. Akkor tegyünk oda egyet.

16=3*2 + 10, ezért az alábbi lesz:


3*(x^2-2x+2)+10= (x^2 -2x + 2)^2


Bevezetve az új ismeretlent:

3A+10=A^2

0=A^2-3A-10

Sima másodfokú egyenlet, megoldóképlettel megoldod.

A=5,

A=-2


Most visszahelyettesítünk:

I.

x^2 -2x + 2=5


II.

x^2 -2x + 2=-2



Meg kell oldani ezt a két másodfokú egyenletet külön-külön, ezt már rádhagyom.

2012. nov. 16. 18:15
 2/3 anonim ***** válasza:
szerintem fel kell bontani a zárójelet új ismeretlent bevezetni x^4-enre egyoldalra rendezni megoldani az új ismeretlenes másodfokú egyenletet majd a másodfokú egyenletet
2012. nov. 16. 18:15
 3/3 A kérdező kommentje:
Tökéletes! Köszönöm szépen, ment a zöld jel :D
2012. nov. 16. 18:50