A feladat "Oldd meg a valós számok halmazán a következő egyenletet": 3x^2 -6x + 16 = (x^2 -2x + 2)^2
Tudna valaki ebben a feladatban, nagyon megköszönném, ha valaki szentelne rám egy kis időt! :D
2012. nov. 16. 18:04
1/3 anonim válasza:
Bal oldalt kéne átalakítani, ha kiemelek 3-at, akkor ilyen lesz:
3*(x^2-2x)+16= (x^2 -2x + 2)^2
Ha bal oldalt a zárójelben lenne egy +2-es tag, akkor
(x^2 -2x + 2)=a -val új ismeretlent lehetne bevezetni. Akkor tegyünk oda egyet.
16=3*2 + 10, ezért az alábbi lesz:
3*(x^2-2x+2)+10= (x^2 -2x + 2)^2
Bevezetve az új ismeretlent:
3A+10=A^2
0=A^2-3A-10
Sima másodfokú egyenlet, megoldóképlettel megoldod.
A=5,
A=-2
Most visszahelyettesítünk:
I.
x^2 -2x + 2=5
II.
x^2 -2x + 2=-2
Meg kell oldani ezt a két másodfokú egyenletet külön-külön, ezt már rádhagyom.
2/3 anonim válasza:
szerintem fel kell bontani a zárójelet új ismeretlent bevezetni x^4-enre egyoldalra rendezni megoldani az új ismeretlenes másodfokú egyenletet majd a másodfokú egyenletet
3/3 A kérdező kommentje:
Tökéletes! Köszönöm szépen, ment a zöld jel :D
2012. nov. 16. 18:50