Egyenlet megoldás? Nem jövök rá a kulcsra!


A feladatom: Oldd meg a következő egyenletet a valós számok halmazán!:

[link]


Tudom, hogy a kettőt át kell alakítani x-alapúra és ott az exponenciális fgv szig.mon. miatt marad az, hogy lgtgx+ lgctgx = 1 . A logaritmus tudom, hogy eltűnik, de miért is? :D Valaki világosítson fel!

Előre is köszönöm, aki tudna segíteni! :D


2012. dec. 12. 16:57
 1/1 anonim ***** válasza:

Nem, az x alapú átírás nem fog segíteni.


ctg x = 1/tg x ami

(tg x)^(-1) alakban is írható.


lg (tg x)^(-1) =(-1)*lg (tg x)


Vagyis az egyenlet úgy írható, hogy:


x^[lg (tg x)]+x^[(-1)*lg (tg x)]=2


A 2. tagban a kitevő egy szorzat, azt picit át lehet alakítani:


x^[lg (tg x)]+{x^[lg (tg x)]}^(-1)=2


Vagyis ez azt jelenti, hogy egy szám és reciprokának összege 2.


a+1/a=2 (ahol a=x^[lg (tg x)])


Ha x pozitív, akkor ez csak akkor lehet igaz, ha

a=1 (ismert azonosság, hogy ha a>0 a+1/a>=2, és csak akkor egyenlő, ha a=1.)


x^[lg (tg x)]=1

lg (tg x)=0

tg x =1


Ezt pedig megoldod.


Ha x negatív, akkor nem lehet a két tag összege is negatív, ezért más megoldás nincs.

2012. dec. 12. 17:15