Nem értek egy kémia feladatot?

Hány cm3 2,186 mol/dm3-es, 1,126 g/cm3 sűrűségű kénsavoldatot kell 1000 cm3 vízhez kevernünk, hogy pontosan 4,8 m/m%-os kénsavoldat képződjön? A 4,8 m/m%-os oldat sűrűsége 1,03 g/cm3.

2013. márc. 25. 16:41
 1/2 anonim ***** válasza:

Hát igen, ez a trükközős feladatok közé tartozik. Én így szoktam: felírom a keverési egyenletet, ami így néz ki:


m1*w1 + m2*w2 = (m1+m2)*w3 tehát összeöntök 2 oldatot m1 és m2 tömeggel valamint w1 és w2 tömegszázalékos összetétellel, akkor az új oldat a két tömeg összege és tömegszázaléka pedig egy harmadik féle, w3. Viszont jelen esetben én felhasználnám hogy m=ró*V és ezt behelyettesíteném:


ró1*V1*w1 + ró2*V2*w2 = (ró1*V1 + ró2*V2)*w3 Itt semmi más nem történt csak átírtam az m-eket rószor V-re.


Nézzük, mi van megadva. A kiindulási oldatnak megvan a rója, a V-je a kérdés, tehát első dolgunk lesz számolni egy w1-et (tömegszázalékot). A második oldat nem is igazi oldat, csak tiszta víz, amiről tudjuk hogy sűrűsége 1, a térfogata meg van adva, tömegszázaléka pedig 0 mivel tiszta víz, nincs benne oldott anyag. Tehát ez az egész hogy ró2*V2*w2 ez 0. Végül a w3-at és a ró3-at is ismerjük mert megadták. Tehát egyedül a w1-et kéne kiszámolni.


Ehhez vegyünk 100 gramm kiindulási oldatot. Mivel V=m/ró, ezért a 100 gramm oldat térfogata: 88,81 cm3 = 0,08881 dm3. A koncentráció segítségével számolhatjuk az oldott anyag molszámát: n=c*V=2,186*0,08881 = 0,1941 mol. A kénsav (H2SO4) moltömege M=2+32+4*16=98 g/mol, ezzel számolhatjuk a tömegét: m=n*M = 0,1941*98 = 19 gramm. Mivel 100 gramm oldatot vizsgáltunk, ez éppen a tömegszázalékkal is egyenlő lesz, tehát w1=19% Na most már mindent tudunk, beírhatjuk őket a keverési egyenletbe:


ró1*V1*w1 = (ró1*V1 + ró2*V2)*w3

1,126*V1*19 = (1,126*V1 + 1*1000)*4,8


Ez egy egyismeretlenes egyenlet V1-re, csak meg kell oldani. Ez már gondolom megy. Nekem a végeredmény 300,3 ml.

2013. márc. 25. 17:01
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm, nagyon sokat segítettél. :)
2013. márc. 25. 17:06