Hogyan kell megoldani ezt a feladatot? A megoldásnak 0, 0039-nek kell lennie.


Brómos víz brómtartalmát az alábbi egyenletek szerint határozzuk meg:


Br2 + 2 KI = 2 KBr + I2

I2 + 2 Na2S2O3 = 2 NaI + Na2S4O6


20 ml brómos víz (sűrűsége: 1,04 g/cm3) a titrálás során 17,6 ml 0,989 faktorú 0,5 M Na2S2O3 oldatot fogyasztott. Számítsuk ki a bróm (Br2) moltörtjét!



2013. márc. 9. 16:57
 1/2 anonim ***** válasza:
A nátrium-tioszulfát fogyásából lehet kiindulni, mivel ki tudjuk számítani annak anyagmennyiségét: n=c*V*f = 0,5*0,0176*0,989 = 0,0087 mol. Az egyenletek szerint a reakcióban feleennyi Br2 vesz részt, azaz 0,00435 mol. A brómmolekula moltömege 160g/mol, tehát a bróm tömege: m=n*M = 0,00435*160 = 0,696g. A 20 ml brómos víz össztömege: m = ró*V = 20*1,04 = 20,8g. Ebből ugye 0,696g a bróm, tehát a maradék a víz, ami 20,104 g. Mivel mol% a kérdés, lássuk hány mol vizünk van (a bróm molszámát már tudjuk: 0,00435 mol): n=m/M = 20,104/18 = 1,117 mol. Tehát a mol%-os összetétel: 0,00435/(1,117+0,00435)=0,00388, azaz 0,388% A te megoldásod 0,39%, a különbséget kerekítések okozzák.
2013. márc. 9. 18:01
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, nagyon sokat segítettél! A végén viszont a móltört kell, vagyis nem kell semmit megszorozni 100-zal, mert akkor az már mólszázalék lenne! De stimmel minden, megértettem, hogyan kell megoldani! :)
2013. márc. 10. 19:49