Ezt a KÉMIA feladatot hogyan kell megcsinálni?


180 cm^3 0,2 mólos 1,02 g/cm^3 sűrűségű CuSO4-oldatban feloldunk 20 g kristályos réz-szulfátot. Hány tömeg%-os az így keletkezett oldat?

Előre is köszönöm a segítséget!



2013. márc. 9. 14:35
 1/2 anonim ***** válasza:

Nem inkább kristályvizes réz-szulfátot? Mindig kristályvízzel együtt szokták kérdezni szóval most feltételezem hogy itt is úgy van és megoldom úgy.


Íme a keverési egyenlet: m1*w1 + m2*w2 = (m1+m2)*w3


Ez azt mondja ki, hogy ha összeöntünk 2 oldatot (m1 és m2 tömeggel valamint w1 és w2 tömegszázalékos összetétellel), akkor az oldatok tömege összeadódik, és az új oldat m1+m2 tömegű és egy új, w3 összetételű.


Ennél a feladatnál is ezt használjuk. Két "oldatot" öntünk össze. Az egyik egy valódi oldat, a másik egy szilárd por, ami véletlenül tartalmaz vizet tehát pont úgy viselkedik mint egy oldat.


Na nézzük az első oldat tömegét és tömegszázalékát (m1 és w1): m = ró*V = 1,02*180 = 183,6 g. Az oldott anyagtartalom az n=c*V képletből jön ki: 0,2*0,18 = 0,036 mol. A CuSO4 moltömege 160 g/mol, tehát m =n*M alapján az oldott anyag grammban: 0,036*160 = 5,76g. A tömegszázalék tehát az oldott anyag és a teljes oldat tömegének hányadosa: w = 5,76/183,6 = 3,14%


Összefoglalás: m1=183,6g w1=3,14%


A második "oldat" a kristályvizes CuSO4, amiből tudjuk hogy 20g van tehát m2=20g. De mennyi a w2? Azt úgy kapjuk meg, hogy megnézzük, mennyi CuSO4 van a szilárd anyagban, tehát ami nem kristályvíz. Tudjuk, hogy 1 mol réz-szulfát 5 mol vízzel kristályosodik: CuSO4*5H2O. w2 = 160/(160+5*18), hiszen 18 a víz moltömege. Innen w2=64%


Felírjuk a keverési egyenletet: 183,6*3,14 + 20*64 = (183,6+20)*w3


Tehát van egy egyenletünk w3-ra, már csak meg kell oldani. Ez gondolom már megy. Nekem erre w3=9,12% jött ki.

2013. márc. 9. 17:43
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, most már értem! Ja és nekem is ennyi jött ki.
2013. márc. 10. 11:15