PAINIS CUPCAKE! kérdése:

Ezt a feladatot hogyan kell megcsinálni? :\

[link]

2013. jan. 7. 21:38
 1/9 anonim válasza:
az ott biztos 810?
2013. jan. 7. 21:44
 2/9 A kérdező kommentje:
Igen, ezért nem értem én sem
2013. jan. 7. 21:45
 3/9 anonim válasza:
hát akkor nem tudom :/ Pedig nekem ez a kedvenc témám, imádtam a matekot, de így nem tudom.
2013. jan. 7. 21:46
 4/9 A kérdező kommentje:
Ja, bocs 910 elnéztem kicsit D:
2013. jan. 7. 21:50
 5/9 anonim válasza:

3^2x+2+(3^2)^2x+1=910


Sztem ilyen lesz és innen kell tovább, de nem biztos már 2 éve h tanultam és be kell hozni sztem egy új ismeretlent.

2013. jan. 7. 21:55
 6/9 anonim válasza:

3^2x*3^1+(3^2x)^2+3^1=810

3^2x=a

3a+a^2+3=810 és megoldóképlet

2013. jan. 7. 21:59
 7/9 anonim válasza:
így jó lesz sztem :)
2013. jan. 7. 22:00
 8/9 anonim válasza:
jah annyi h 910 van a végén tehát
2013. jan. 7. 22:02
 9/9 anonim ***** válasza:

3^(2x+2)=3^(2x)*3^2 = 9 * 3^(2x)


9^(2x+1)=9*9^(2x)


Összeadva:


9*3^(2x)+9*9^(2x)=810


Valszeg 810-nek kell lenni jobb oldalt, mert így lehet 9-el osztani, ha 910 van ott, akkor nem.


3^(2x)+9^(2x)=90


Ha elnevezzük 3^(2x)-et 'a'-nak, akkor

9^(2x)=(3^2)^(2x)=(3^(2x))^2=a^2


Vagyis

a+a^2=90


ha a 910 volt a helyes, akkor az egyenlet:

9a+9a^2=910


Ez egy másodfokú egyenlet, megoldóképlettel megoldható.

De mondom, hogy szerintem a 810 a jó, mert így a gyökvonás után is egész szám lesz a megoldóképletben.


a^2+a-90=0


a=9

a=-10


3^(2x)=9

9^x=9

x=1

ez egy megoldás


3^(2x)=-10 -->ennek nincs megoldása.


x=1 az egyetlen megoldás.



A lényeg az volt, hogy sikerül másodfokú egyenletre visszavezetni.

2013. jan. 8. 00:16