Hány mg NaNO2-t tartalmazott az az oldat, melynek titrálásához savas közegben 20,5 ml 0,980 faktorú 0,02 M KMnO4 oldat fogyott? (A NaNO2 oxidációja során NaNO3 keletkezik).
A megoldásnak 69,3 mg-nak kell lennie! Előre is köszönöm!
2013. márc. 7. 22:28
1/4 anonim válasza:
5 NaNO2 + 2 KMnO4 + 6 H(+) ---> 5 NaNO3 + 2 Mn(2+) + 3 H2O + 2 K(+)
A KMnO4 fogyása alapján a reakcióban résztvevő anyagmennyiség:
n=c*V*f = 0,0205 * 0,02 * 0,98 = 4*10^-4 mol
Az egyenlet szerint másfélszer ennyi NaNO2 reagál, azaz éppen 0,001 mol. A nátrium-nitrit moltömege: M = 23 + 14 + 2*16 =69 g/mol
Tehát a NaNO2 tömege: m = n*M = 0,001 * 69 = 0,069 g azaz 69 mg. Az általad írt 69,3 csak a kerekítéseim miatt tér el (pl M nem teljesen pontos, fejből írtam, nem néztem meg periódusos rendszerben az atomtömegeket)
2/4 anonim válasza:
*két(!) és félszer ennyi NaNO2 reagál. Bocs...
3/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!!! :)
2013. márc. 8. 14:46
4/4 A kérdező kommentje:
A nem a kerekítésedből adódik az eltérés, hanem onnan, hogy amit a feladat megadott koncentrációt, az a névleges koncentráció, és nekünk a valóságossal kell számolni. Úgyhogy azt még át kellett számolni, és így pontosan kijön a 69,3 mg. köszönöm!
2013. márc. 9. 15:19