Hogyan kell megoldani ezt a kémiai feladatot?


4,2 g Mg-Al ötvözetet sósavban oldunk. A reakcióban 4,87 dm3 normálállapotú (22,41 dm3/mol) H2 gáz keletkezik. Mi az ötvözet összetétele?

A két reakcióegyenlet:

1) 2Al + 6HCl = 2AlCl3 + 3H2

2) Mg + 2HCl = MgCl2 + H2


A megoldás: 26,34 % Mg, 73,66 % Al

előre is köszönöm! :)



2013. márc. 1. 23:50
 1/2 anonim ***** válasza:

Bocs, kicsit későn vettem észre a kérdést, de ha még aktuális, azért leírom:


Tudjuk az összes H2 gáz térfogatát, abból tudunk molt számolni mivel 1 mol az 22,41 dm3. Nézzük, hány mol a 4,87 dm3. n= V/Vm = 4,87/22,41 = 0,2173 mol H2. Az első egyenletben keletkező H2 mennyiségét nevezzük el X-nek, így a 2. egyenletben képződő H2 mennyisége (0,2173-X) mol.


Az első egyenletben az alumíniumból 2/3-szor annyi van mint a hidrogénből, így annak molszáma (2/3)X. A másodikban 1:1 arányban reagálnak, így a Mg molszáma ugyanannyi mint a hidrogéné: 0,2173-X mol.


Ezen kívül osszuk fel a 4,2g ötvözetet is két részre: y gramm Al és (4,2-y) gramm Mg-ra. Az n = m/M képletet használjuk:


1. reakció: (2/3)x = y/27 (A 27 az Al atomtömege)

2. reakció: 0,2173-x = (4,2-y)/24,3 (A 24,3 a Mg atomtömege)


Kétismeretlenes egyenletrendszerünk van, meg kell oldani. Például az első egyenletet felszorzom 27-tel, ekkor y = 18x, behelyettesítve a 2.-ba: 0,2173-x = (4,2-18x)/24,3.


Szorzok 24,3-mal: 5,28 - 24,3x = 4,2 - 18x, rendezkedek egy kicsit (x-eket balra, számokat jobbra):


6,3x = 1,08 ahonnan x = 0,1714 mol Al. Az összes molszám 0,2173 volt, tehát a molszázalékos összetétel:


0,1714/0,2173 * 100% = 78,9% Al, tehát a Mg 22,1 %


Mivel a megoldásban nem ez van, így gondolom tömeg%-ra kíváncsiak. A 0,1714 mol Al tömege: m = n*M = 0,1714 * 27 = 4,623 g ami biztos hogy nem jó mivel összesen 4,2 gramm van a két fémből. Tehát vagy elszámoltam valahol, vagy rossz adatokat adtál meg. De az egyenletek jók, csak a benne szereplő számok nem.

2013. márc. 5. 17:28
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen! :)
2013. márc. 7. 22:26