Hogyan kell ezt a kémiai feladatot megoldani?

"Számítsd ki, hogy hány g szén-dioxid keletkezik 28g ciklobután égésekor!"
2010. okt. 10. 16:18
 1/5 anonim válasza:
Mond meg a kémiatanárodnak, hogy kapja be a faszod:D Öm válasz: Tépd szét:D
2010. okt. 10. 16:19
 2/5 A kérdező kommentje:
Hát az sajnos nem fog menni.
2010. okt. 10. 16:24
 3/5 anonim ***** válasza:

Írd fel a ciklobután égési egyenletét.

rendezd az egyenletet.

Számold ki a ciklobután moláris tömegét.

Nézd meg a reakció szerint hány mol ciklobutánból hány mol CO2 keletkezik.

Ha eddig eljutottál írj és este segítek még.

2010. okt. 10. 16:39
 4/5 anonim ***** válasza:

hát ez elég könnyű feladat.

először is ciklobután C4H8 (még mielőtt valami iqharcos azt hinné, hogy minden képletet meg kell jegyezni, elmondanám neki, hogy a nevében benne van az összegképlet. butánból tudod, hogy 4 szénatom van benne, ciklo szó, meg azt jelenti, hogy gyűrűs. ilyenkor egyszerűen csak lerajzolod a szénláncot és a "maradék helyeket" kitöltöd hidrogénnel...)

utána azt tudod, hogy az égés kémiailag oxigénnel való egyesülés. a szénhidrogének esetében a széntartalom értelem szerűen széndioxiddá, a hidrogéntartalom vizzé ég el. ez remélem még a nagyon hülyéket sem lepte meg. szóval akkor felírod az egyenletet:

c4h8 + o2 = co2 + h2o

ez lesz az alap, már csak rendezni kell.

rendezés azt jelenti, hogy minden atomból azonos mennyiségű legyen mindkét oldalon.

baloldalon van 4 szén, akkor a jobboldali széndioxidból is 4et veszek. baloldalon 8 hidrogén, ezért a vízből is 4 mol kell (miven 4*2=8). már csak az oxigéneket kell egyenlővé tenni. jobb oldalon lett 12, így a baloldali oxigénmolekulából 6 molt kell venni.

szóval rendezve így néz ki a dolog:

c4h8 + 6o2 = 4co2 + 4h2o

ha ez megvan, akkor kiszámítod a ciklobután moláris tömegét (periódusos rendszerbe látod, hogy a szén 12g/mol, hidrogén 1) tehát összesen a ciklubután molekula 4*12+8*1= 56gramm. neked csak 28 gramm van, ami szerencsédre épp a fele, tehát az eredeti rendezett egyenletedből is mindennek a felét kell venned. így 2 mol co2 keletkezik. most a széndioxidnak is kiszámolod a moláris tömegét 12+2*16= 44 és ezt megszorzod kettővel, mivel neked 2 molod lett.

a válasz 88gramm széndioxid keletkezik. remélem elég érthető volt a módszer...

2010. okt. 10. 16:55
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, megoldottuk:)
2010. okt. 12. 16:51