100 g 100 Celsius fokon telített réz(2)-szulfát-oldatot 20 Celsius fokra hűtűnk. Hány g rézgálic kristályosodik ki eközben?( 100 g víz 100 C fokon 75,4 g, 20 C fokon 20,7 g vízmentes CuSO4-ot old.)


részletes magyarázattal nagyon megköszönném:)


2013. febr. 6. 17:20
 1/1 bongolo ***** válasza:

Csak néhány egyenes arányosságot kell felírni.


Ha van 100g oldatunk, akkor abból x gramm a víz és y gramm a rézgálic. x+y = 100

Arányában x és y is megegyezik a megatott telített oldat arányával, vagyis:

y/x = 75,4/100

(100-x)/x = 0,754

100 = 1,754x

x = 57,0125 gramm víz

y = 42,9875 gramm rézgálic

Ezek vannak az oldatban 100 fokon.


20 fokon 100 g víz 20,7 g rézgálicot tud oldatban tartani, ez az arány lesz most is: 57,0125 gramm víz z gramm rézgálicot old:

z/57,0125 = 20,7/100

z = 57,0125·0,207 = 11,801 g


A többi CuSO4 ki fog kristályosodni:

42,9875 - 11,801 = 31,1865

2013. febr. 6. 17:52