például ha a számtani sor. a1, a2, a6 eleme egy mértani sor. egymást követő elemei, a d=3*a1. de ez mi alapján jön ki?2013. febr. 11. 15:29
1/1 BKRS válasza:
Számtani sorozat, tehát az alábbiak igazak:
a2=a1+d
a1=a2-d
a6=a1+5d=a2+4d
Mivel mértani a sorozat, az alábbiak is igazak:
a2=q*(a2-d)
(a2+4d)=q*a2
Innentől csak játék a betükkel:
a2 = q*a2 - qd = a2 + 4d - qd
4d=qd
q=4
(a1+d) = a2 =q*a1
a1 + d = 4a1
d = 3a1