Bazsik kérdése:

Ha egy számtani sorozat 3 eleme egy mértani egymást követő eleme, hogyan számolunk d-t és q-t?

például ha a számtani sor. a1, a2, a6 eleme egy mértani sor. egymást követő elemei, a d=3*a1. de ez mi alapján jön ki?

2013. febr. 11. 15:29
 1/1 BKRS ***** válasza:

Számtani sorozat, tehát az alábbiak igazak:

a2=a1+d

a1=a2-d

a6=a1+5d=a2+4d

Mivel mértani a sorozat, az alábbiak is igazak:

a2=q*(a2-d)

(a2+4d)=q*a2


Innentől csak játék a betükkel:

a2 = q*a2 - qd = a2 + 4d - qd

4d=qd

q=4


(a1+d) = a2 =q*a1

a1 + d = 4a1

d = 3a1

2013. febr. 11. 16:01