Egy számtani sorozat 2005. tagja -1,2009. tagja -11. Mi lesz a 2011. tagja?

Előre is köszi ha segítesz!

2012. dec. 26. 14:55
 1/6 anonim ***** válasza:
-15
2012. dec. 26. 15:01
 2/6 A kérdező kommentje:
Hogy számoltad ki?
2012. dec. 26. 15:03
 3/6 anonim ***** válasza:

számtani sorozta n-edik tagja: a+(n-1)*d, ahol "a" jelzi az első tagot.


2005. tag: a+2004*d=-1 --> ebből d=(-a-1)/2004

2009. tag: a+2008*d=-11 --> ebből d=(-a-11)/2008


Tehát d=(-a-1)/2004=(-a-11)/2008

Ebből a=5009, ebből d=-2,5


Innen a 2011. tag: 5009+(2011-1)*(-2,5)=-16.

2012. dec. 26. 15:14
 4/6 anonim ***** válasza:

Vagy másképpen:

a(2009)=(((((a(2005)+d)+d)+d)+d)

a(2009)=a(2005)+4d

-11=-1+4d

-2,5=d


a(2011)=a(2009)+d+d

a(2011)=-16

2012. dec. 26. 15:23
 5/6 anonim ***** válasza:
-16
2012. dec. 26. 15:29
 6/6 A kérdező kommentje:
Akkor -16, nem -15. :)) Köszönöm a válaszokat!
2012. dec. 26. 15:40