Hogyan tudom meghatározni egy másodfokú egyenlet gyökei reciprokainak, illetve gyökei négyzetei reciprokainak összegét?

2012. dec. 19. 16:48
 1/1 anonim ***** válasza:

1/x1+1/x2 közös nevezőre hozzuk:


(x2+x1)/x1*x2


Ebből már látszik, hogy a Viete-formulákat kell használni


x1+x2=-b/a

x1*x2=c/a


vagyis

1/x1+1/x2=-b/c


Négyzetek reciprokait ugyanígy Viete-ből kell kihozni.

1/x1^2+1/x2^2=(x1^2+x2^2)/(x1^2*x2^2)


x1^2+x2^2=(x1+x2)^2-2x1x2

vagyis


[ (x1+x2)^2-2x1x2 ] / (x1*x2)^2 =


[(-b/a)^2 -2c/a] / (c/a)^2 =


(b^2/a^2 -2c/a) / (c^2/a^2) = (b^2-2ac) / c^2


Na valahogy így.

2012. dec. 19. 19:18