Trigonometrikus határérték esetleg?


lim 1-cos*tgx/(xsinx)

x->0

itt mi lesz? hogy kéne megcsinálni?


2012. dec. 5. 19:51
 1/4 BKRS ***** válasza:
a tg(x)/(xsin(x) - nek veszed a cos-át?
2012. dec. 5. 19:57
 2/4 A kérdező kommentje:

lim (1-cos*tgx)/(xsinx)

jaj bocsi lemaradt a zárójel

2012. dec. 5. 20:04
 3/4 bongolo ***** válasza:

A koszinusszal még mindig van valami gond. Valószínű lemaradt az x, nem?


 lim (1−cosx·tgx)/(x·sinx)

x→0

cosx·tgx = sinx (legalábbis ha x nem π/2 stb.), tehát ez lesz:

lim (1−sinx)/(x·sinx)


A számláló 1-hez tart, a nevező pedig 0-hoz. Ráadásul a nevező pozitív és negatív x-eknél is pozitív. Ezért a határérték +∞.

2012. dec. 5. 21:57
 4/4 BKRS ***** válasza:

Ha meg így volna:

(1-cos(tgx))/(xsinx)

akkor L'Hospital valószínűleg segíteni fog:

(1-cos(tgx))' = sin(tgx)/cos²(x)

(xsinx)' = sin(x) +xcos(x)


(sin(tgx)/cos²(x)) / (sin(x) +xcos(x)) =

=sin(tg(x) / (sin(x)cos²(x) + xcos³(x))

Alkalmazzuk L'Hospital-t mégegyszer:

(-cos(tg(x))/cos²(x)) / (cos³x -2sin²(x)cos(x) + cos³(x) -3xsin(x)cos²(x)) -> -1/2

Ellenőrizd le nem számoltam-e el, de úgy néz ki 2 L'Hospital megoldja a gondokat.

2012. dec. 6. 16:47