lim x -> 1/2
számláló: 8x^3 - 1
nevező: 6x^2 - 5x + 1
2012. nov. 25. 17:44
1/2 anonim válasza:
A számláló két köbszám különbsége, vagyis szorzattá bontható.
a³-b³=(a-b)(a²+ab+b²)
(2x-1)*(4x^2+2x+1)
A nevező másodfokú, a megoldóképlettel meg kell keresni a két gyököt, utána az is szorzattá bontható.
x1=1/2, x2=1/3
6*(x-1/2)*(x-1/3)
Vagyis a tört:
(2x-1)*(4x^2+2x+1) / [6*(x-1/2)*(x-1/3)]
2*(x-1/2)=2x-1
(2x-1)*(4x^2+2x+1) / [3*(2x-1)*(x-1/3)]
Mostmár lehet egyszerűsíteni
(4x^2-2x+1) / (3x-1)
x helyére beírod az 1/2-et és kijön a határérték. 3/0,5=6
2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen!
2012. nov. 25. 19:21