Bazsik kérdése:

Segítene valaki egy határérték számításban? A végeredményt tudom hogy 6, a feladat levezetése kéne.


lim x -> 1/2


számláló: 8x^3 - 1

nevező: 6x^2 - 5x + 1



2012. nov. 25. 17:44
 1/2 anonim ***** válasza:

A számláló két köbszám különbsége, vagyis szorzattá bontható.

[link]

a³-b³=(a-b)(a²+ab+b²)


(2x-1)*(4x^2+2x+1)


A nevező másodfokú, a megoldóképlettel meg kell keresni a két gyököt, utána az is szorzattá bontható.


x1=1/2, x2=1/3


6*(x-1/2)*(x-1/3)


Vagyis a tört:


(2x-1)*(4x^2+2x+1) / [6*(x-1/2)*(x-1/3)]


2*(x-1/2)=2x-1


(2x-1)*(4x^2+2x+1) / [3*(2x-1)*(x-1/3)]


Mostmár lehet egyszerűsíteni


(4x^2-2x+1) / (3x-1)


x helyére beírod az 1/2-et és kijön a határérték. 3/0,5=6

2012. nov. 25. 19:06
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen!
2012. nov. 25. 19:21