A megoldás 1. Levezetné valaki a feladatot?


link: [link]


Köszönöm!



2012. okt. 10. 15:49
 1/3 bongolo ***** válasza:

Az elsőt köbre emelem és köbgyököt vonok:

(2+√3)³ = 8 + 3·4·√3 + 3·2·3 + 3·√3 = 26 + 15·√3

Tehát ez lesz:

√(∛(26 + 15·√3))


A másodikon belül √2/2-ből lehet 1/√2-t csinálni, amiből végülis ∛(√(1/2)) lesz.

A többit négyzetre emelem és gyököt vonok:

(3√3 - 5)² = 9·3 - 2·5·3·√3 + 25 = 52 - 30·√3

Tehát ez lesz:

∛(√(52 - 30·√3))


A köbgyök négyzetgyök ugyanaz, mint a négyzetgyök köbgyök, mindkettő hatodik gyök. Vagyis hatodik gyök alatt ez a szorzat van:

⁶√((26 + 15·√3)(52 - 30·√3)(1/2))


Hajtsuk végre a (26 + 15·√3)(52 - 30·√3) szorzást:

26·52 + 15·52·√3 - 30·26·√3 - 30·15·3

15·52 egyenlő 30·26-tal, tehát a √3-asok kiesnek. Ez marad:

1352 - 1350 = 2


Tehát a végeredmény ⁶√(2/2) = 1.

2012. okt. 10. 16:25
 2/3 A kérdező kommentje:

Sajnos nem mindenhol tudok kiigazodni azon amiket írtál :(

Ha szépen megkérlek, leírnád, lefényképeznéd, feltöltenéd és elküldenéd a linket?

A fonal azt hiszem megvan. Ha leírnád szépen egymás alá az egészet tulajdonképp, nagyon megköszönném!

Persze ha nem, akkor nem. Semmi gond. Köszönöm a segítséget!

2012. okt. 10. 18:22
 3/3 bongolo ***** válasza:

Ne haragudj, inkább nem írnám le. Nagyon pontosan írtam a zárójeleket, szóval egyértelmű kell legyen dolog. Annyi a lényeg, hogy a gyökjel olyan hosszan tart, amíg a zárójel be nem fejeződik. Szóval ha ez van:

√(52 - 30·√3)

akkor minden a gyökjel alatt van. Ha meg ez van:

√3 + 5

akkor nincs a gyök utan zárójel, tehát csak a 3 van gyök alatt.

√(1/2) azt jelenti, hogy az 1/2 van a gyök alatt.


√(∛(26 + 15·√3))

Ez azt jelenti, hogy kívül van egy nagy négyzetgyökjel, ami végig tart, azon belül egy köbgyökjel, ami szintén végig tart, a √3 meg csak magában a gyök három.


√2/2: itt nincs zárójel, tehát csak a √2 van gyök alatt, az osztva kettővel már gyökön kívül van.


Remélem, így érthető lesz minden.

2012. okt. 10. 19:00