2012. szept. 30. 18:56
 1/1 BKRS ***** válasza:

mol tort: kell hozza az oldat terfogata es az oldott anyag anyagmennyisege, mindkettot ki kell szamolni.


tomegkoncentracio: kell hozza az oldott anyag tomege es az oldat terfogata. Az oldat terfogatat ki kell szamolni.


tomeg%: kell hozza az oldott anyag es az oldat tomege, ehhez minden megvan.


1) tomeg % a legegyszerubb,mert a tomegek mar adottak.

Ha 950,0g oldatban van 3,78g oldott anyag,

akkor 100g oldatban lesz 3,78*100/950 = 0,4g oldott anyag,

vagyis az oldat 0,4 tomeg %-os.


2)tomegkoncentraciohoz ki kell szamolni az oldat terfogatat:

ha 1,09g oldat az 1 cm3

akkor 950g oldat az 950/1,09 = 871.6 cm3 = 0,8716 dm3


Tehat 0,8716 dm3 oldatban van 3,78 g oldott anyag.

Akkor 1dm3 oldatban van 3,78* 1/0,8716 =4,3 g oldott anyag,

vagyis a tomeg koncentracio 4,3 g/dm3


3) molaritas: azt mar tudjuk, hogy az oldat 0,8716 dm3, azt kell meg tudni hozza, hogy hany mol oldott anyag van benne.

1 mol Fe(NO3)3 mol tomege 56+3*(14+3*16)=242g

akkor 3,78g az 3,78/242 = 0,016mol

0,016 mol van 0,8716 dm3 oldatban

akkor 1 dm3 oldatban van 0,016*1/0,8716 = 0,018 mol oldott anyag.

Tehat az oldat 0,018 mol/dm3 -es.

2012. okt. 2. 16:03