Nem értek ebben a bizonyítási feladatban valami - elmagyarázná valaki, hogy miért is van ez így?


Ez lenne az:

[link]


Amit meg nem értek benne (pirossal aláhúzva).

Addig okés, hogy benne kell lennie az n-re igaz résznek=> (2^(7n+3) + [3^(2n+1)]*[5^(4n+1)] ezután azt nem értem, hogy kerül oda a 128; 9*625*[3^(2n+1)]*[5^(4n+1)]. Az világos hogy 128=2^7 vagyis a kettőnek kell még "annyira emelt része" amennyi a zárójelben nincs (ugyan ez vonatkozik még a 9=3^2 és a 625=5^4 -re); valamint miért kell még a jobb oldalon szorozni [3^(2n+1)]*[5^(4n+1)]-vel?

Remélem értitek mi okoz nehézséget. Köszi előre is a segítséget! :)



2012. okt. 6. 09:46
 1/2 bongolo ***** válasza:

Feltesszük, hogy n-re igaz, tehát:

23 | 2^(7n+3) + 3^(2n+1)·5^(4n+1)

Belátjuk, hogy n+1-re is igaz, vagyis hogy az előzőből következik, hogy:

23 | 2^(7(n+1)+3) + 3^(2(n+1)+1)·5^(4(n+1)+1)


Ez rosszul van írva a képen, n helyett n+1 kell, ahogy írtam.

A következő (amit nem húztál alá) még jó: (K-val jelölöm a kifejezés értékét n+1-nél)

K = 2^(7n+10) + 3^(2n+3)·5^(4n+5)

A folytatás (aláhúzott) viszont nem. Így a jó:

K = 2^7·2^(7n+3) + 3^2·3^(2n+1)·5^4·5^(4n+1)

K = 128·2^(7n+3) + 9·625·3^(2n+1)·5^(4n+1)

Vegyük észre, hogy 9·625 = 5625 = 128 + 5497 = 128 + 23·239

Ezért

K = 128·2^(7n+3) + 128·3^(2n+1)·5^(4n+1) + 23·239·3^(2n+1)·5^(4n+1)

K = 128·(2^(7n+3)+3^(2n+1)·5^(4n+1)) + 23·239·3^(2n+1)·5^(4n+1)

A magyarázat már jó.

2012. okt. 6. 10:37
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi így már világos! :)
2012. okt. 6. 11:52