KÉMIA ZSENIK! Az alábbi két feladatot valaki levezetné/elmagyarázná nekem? (Ötösöm lesz kémiából 30 oldal)


1. Ismeretlen fém 1,00 g-ját klórgázzal reagáltatjuk.A keletkező terméket vízben oldjuk,és így 34,4 cm3 1,056 g/cm3 sűrűségű,7,0 tömeg%-os oldatot kaptunk.

a.) Hány g fém-kloridot kaptunk a reakció során?

b.)Mekkora térfogatú,standardállapotú klórgáz használódott el?

c. Melyik fémről lehet szó a példában?



2.) Egy ionvegyület,mely 11,11 m/m% nitrogént, 3,18 m/m% hidrogént,44,44 m/m % oxigént és 41,27 m/m% krómot tartalmaz,melegítve-még oxigénmentes térben is -hő-és fényjelenség kíséretében olyan krómvegyület alakul,amely krómon kívül csak oxigént tartalmaz,és tömege a kiindulási vegyület 60,3%-a.A folyamat közben kétkomponensű,színtelen gázelegy távozik el.

a.) Határozzuk meg a kiindulási vegyület képletét!

b.) Határozzuk meg a krómtartalmú termék képletét!

c.) Írjuk fel a reakció valószínű egyenletét!


Előre is köszönöm! :)



2012. szept. 24. 20:50
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

1. a)

m(Me)=1,00 g

V(oldat)=34,4 cm3

ß(oldat)=1,056 g/cm3

m(oldat)=V*ß=36,3264 g

m(MeCl(x))=(36,3264*7)/100=2,5429 g


b)

Me + x/2 Cl2 = MeCl(x)

m(Me)=1,00 g

m(MeCl(x))=2,5429 g

m(Cl)=2,5429-1,00=1,5429 g

n(Cl)=1,5429/71=0,02173 mol

V(Cl)=0,02173*24,5=0,53241 dm3


c)

m(Me)=1,00 g

n(Me)=0,02173*2=0,04346 mol

M(Me)=1,00/0,04346=23,00 g/mol

Ez annyira gyönyörű eredmény, hogy csak is a Nátrium lehet.:) És már tudsz írni reakció egyenletet is:

Na + 1/2Cl2 = NaCl

2012. szept. 24. 21:24
 2/4 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm!! :))
2012. szept. 24. 22:20
 3/4 sayd48 válasza:
100%

2/a


Vegyünk 100 gramm vegyületet


ebből 11,11 g Nitrogén, 3,18g hidrogén, 44,44 oxigén és 41,27g króm

érdemes beosztani a moláris tömegekkel mert így megtudjuk az anyagmennyiség arányt, ilyen esetben mindig az atomok tömegével kell osztani és nem a molekuláéval.


N: 11,11/14 -->0,7935


H: 3,18/1 -->3,18


O: 44,44/16 -->2,7775


Cr: 41,27/52 -->0,7935


Ha végigosztunk a legkisebb számmal látjuk, hogy az arány: 1:4:3,5:1 ezt még meg kell szoroznunk kettővel hiszen a 3,5 nem egész szám.


Ebből kiderül, hogy a vegyület Cr2H8N2O7 ami megfelel az ammónium-dikromátnak:(NH4)2Cr2O7


2/b


A Cr2H8N2O7 moláris tömege: 14*2+4*2+52*2+16*7= 252g

A keletkezett vegyület az eredetinek 60,3 tömegszázaléka tehát: 252*0,603= 152g

Ebből levonjuk a két króm tömegét 152-52*2= 48g

Mivel csak oxigén van a vegyületben ezt beosztjuk az oxigén tömegével:48/16=3 a vegyület képlete tehát:Cr2O3


2/c


Melegítés hatására a vegyület bomlik az egyenlet: (NH4)2Cr2O7-->N2+4H2O+Cr2O3

2012. szept. 26. 19:05
 4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen !! :)
2012. szept. 27. 16:11