A tömény ammóniaoldat 25°tömeg%-os. Mekkora tömegű oldat tartalmaz 5 mol oldott ammóniát? Adja meg az oldat anyagmennyiség%-os összetételét is!

A számolósok menete is kellene. :)köszi:)

2012. okt. 2. 18:26
 1/1 anonim ***** válasza:

Az ammónia moláris tömege: Mnh3=17,0304 g/mol

Tömegszázalék jelentése:

100g oldatban van 25g NH3


A 25g NH3 az

n=m/M=25/17,0304=1,46796 mol


Tehát ha

100g oldatban van 1,46796 mol NH3

akkor xg oldatban van 5,00000 mol NH3


x=(100/1,46796)*5=340,6087 g oldat


Tehát 340,6087 NH4OH tartalmaz 5 mol NH3-at.


Eddig a részig biztos vagyok, innentől lehet rosszul értelmeztem az anyagmennyiségszázalékos összetételt, de simán csak mólszázalékot számoltam.


az ammóniaoldat moláris tömege:

M nh4oh=35,05 g/mol


n=m/M=340,6087/35,05=9,7178 mol


9,7178 mol NH4OH tartalmaz 5 mo NH3-at

100 mol NH4OH tartalma x mol NH3-at

X=(5/9,7178)*100=51,45197 mol NH3 amiől következik, hogy az oldat 51,45 n/n %-os.

2012. okt. 3. 00:00