2012. szept. 29. 17:16
1/2 bongolo válasza:
2500 cm³ = 2,5 dm³
Az adott koncentrációban tehát ennyi mol vízmentes CuSO4 lesz:
N = 0,058 mol/dm³ · 2,5 dm³ = 0,145 mol
A rézszulfát molekulatömege M = 159,6 g/mol
vagyis ennyi tiszta (vízmentes) CuSO4 kell:
m1 = M·N = 159,6 g/mol · 0,145 mol = 23,14 g
A kristályvizes rézszulfátban (kékkő, vagy rézgálic a neve) minden CuSO4 molekula mellett van 5 darab H2O molekula is. Vagyis minden mol mellett van 5 mol víz. 0,145 mol mellett van 5·0,145 = 0,725 mol víz.
1 mol víz tömege 2g+16g = 18g, tehát ennyi víz van mellette:
m2 = 18g/mol·0,725 mol = 13,05 g
Vagyis a kékkő össztömege (rézszulfát + kristályvíz együtt):
m = m1+m2 = 23,14 g + 13,05 g = 36,2 g
2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen ! :)
2012. szept. 30. 12:57