Hogy kell ezt a feladatot kiszámolni levezetéssel együtt? Ez lenne : Hány g kristályvizes réz (II) -szulfátot ( 5 kristályvízzel kristályosodik) kell bemérni 2500, 0 cm3 0, 058 mol/dm3 koncentrációjú réz-szulfát-oldat készítéséhez?


2012. szept. 29. 17:16
 1/2 bongolo ***** válasza:

2500 cm³ = 2,5 dm³

Az adott koncentrációban tehát ennyi mol vízmentes CuSO4 lesz:

N = 0,058 mol/dm³ · 2,5 dm³ = 0,145 mol

A rézszulfát molekulatömege M = 159,6 g/mol

vagyis ennyi tiszta (vízmentes) CuSO4 kell:

m1 = M·N = 159,6 g/mol · 0,145 mol = 23,14 g


A kristályvizes rézszulfátban (kékkő, vagy rézgálic a neve) minden CuSO4 molekula mellett van 5 darab H2O molekula is. Vagyis minden mol mellett van 5 mol víz. 0,145 mol mellett van 5·0,145 = 0,725 mol víz.

1 mol víz tömege 2g+16g = 18g, tehát ennyi víz van mellette:

m2 = 18g/mol·0,725 mol = 13,05 g


Vagyis a kékkő össztömege (rézszulfát + kristályvíz együtt):

m = m1+m2 = 23,14 g + 13,05 g = 36,2 g

2012. szept. 30. 00:31
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen ! :)
2012. szept. 30. 12:57