Biológia - egyszerű számítás a vérrel kapcsolatban. Vörösvérsejtek száma? Hány dm3 O2-t szállít az ember vére?


1. Számítsd ki, hány darab vörösvérsejt van egy felnőtt emberben? (a vértérfogat: 5 dm3, a vörösvérsejtszám: 5 millió/mm3)

Nekem ez lett az eredmény: 2,5*10^13 Jó?


2. Az ember vérében a hemoglobinkoncentráció: 1,5 mmol/dm3. Egy hemoglobinmolekula 4 molekula oxigént képes egyszerre szállítani. Hány dm3 standard állapotú oxigéngázt szállít el az ember vére, miközben egyszer minden vérsejt körbeáramlik?


3. Miért előnyös magaslati edzőtáborban készülni egy sportversenyre?


Köszönöm a válaszokat!



2012. okt. 6. 18:30
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

1. Jó

2. Vértérfogat: 5 dm3 (előző feladatból), akkor a vérben összesen 5*1,5=5,75 mmol hemoglobin van. 1 mol hemoglobin=6*10^23 molekula. 5,75 mmol-ban akkor 6*5,75*10^20= 34,5*10^20= 3,45*10^21.

Egy hemoglobin molekula 4 oxigénmolekulát szállít, azaz 3,45*4*10^21 = 1,38*10^22 molekulát.

Standard állapotú gáz 1 molja 0,0245 m3= 24,5 dm3 térfogatú.

6*10^23 molekula (1 mol) --> 24,5 dm3

0,138*10^23 molekula --> x dm3

Huhh, de kémiám már nagyon rég volt, ezt ne vedd biztosra:D


3. Mert magaslaton kevesebb az oxigén mennyisége, ezt a szervezet úgy kompenzálja, hogy növeli a vörösvértestszámot. Több vvt több oxigént szállít.

És mivel a vvt-k kb. 120 napig élnek, edzés után a versenyen is még megmaradnak, és sokkal több oxigént tudnak szállítani.

2012. okt. 6. 22:17
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, a kérdésben elírtam a mennyiséget: 1,5 mmol helyett 2,5, de mindegy, mert már értem a logikáját. Köszi! :)
2012. okt. 7. 10:43