1. Egy mértani sorozatban az első három tag összege 31, az első és a harmadik tag összege 26. Számítsuk ki a sorozat első tagját és hányadosát?


2012. szept. 28. 15:45
 1/3 anonim ***** válasza:
a mértani sorozat, azt jelenti, hogy szabályszerűen azzal a számmal szorozzuk a következő tagot, amellyel az előzőt. a második tag---> 31-26=5, 1. tag 1, második tag=5, harmadik tag =25
2012. szept. 28. 15:57
 2/3 anonim ***** válasza:

Levezetve..


A sorozat: x , y, z

Amit tudunk: x + y + z = 31 és x + z = 26, tehát => y = 5, valamint z = 26-x


Mivel mértani sorozat, tudjuk, hogy az egymást követő tagok aránya megegyezik, tehát


y/x = z/y


Behelyettesitve:


5/x = (26-x)/5


Rendezve:


-x2 + 26x - 25 = 0


Megoldóképlettel (b2 +- gyök alatt 4 ac / 2a), kijön, hogy vagy x=1 vagy x=25.


És tényleg,

lehet a sorozat:

1, 5, 25 (szabály => x5, kijön a totál 31, és az elsőt plusz harmadikat összeadva 26 jön ki)


vagy


25, 5, 1 (szabály => x1/5, kijön a totál 31, és az elsőt plusz harmadikat összeadva 26 jön ki)


Jó mulatást.

2012. szept. 28. 16:29
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget mindkettőtöknek!!
2012. szept. 28. 16:45