Egy mértani sorozat harmadik és hetedik tagja is 5. Határozzuk meg az első 10 tag összegét?

Hogyan kell megoldani a feladatot... Mi a levezetése pontosan? Neki se tudok állni :S
2012. szept. 12. 20:11
 1/5 martin255 válasza:

Először is, a 3. és 7. tag lebontva:


a1*q^2 = 5 (a3)

a1*q^6 = 5 (a7)


A másodikat leosztod az elsővel:


q^4 = 5

q= 4. gyök alatt 5. (nem tudom, hogy kell leírni bill-en a gyökjelet :))


Ezután mondjuk az elsőbe visszahelyettesíted a q-t és megkapod az a1-et:

a1*(négyzetgyök alatt 5) = 5

a1 = négyzetgyök alatt 5


Ezt már csak az Sn képletbe kell beírni:


Sn = (a1* (q^n-1)) / (q-1)


a1, q értéke megvan, csak helyettesítsd őket, ugye az n = 10, mivel 10 tag összege kell.


Próbálj (szinte) mindig arra törekedni, hogy számold ki az a1 és a q(kvóciens / hányados) értékét, hiszen onnan gyakorlatilag bármit ki lehet számolni!


Remélem, hogy tudtam segíteni, sőt azt is, hogy jól tudtam, mivel múlt órán kezdtünk csak el a mértani sorozatokat venni, nem tudom hány órát ültem a feladatokon, mire leesett, hogy mi ez az egész :))


Ha kérdésed van, csak bátran! :)

2012. szept. 12. 20:23
 2/5 anonim ***** válasza:

Hát ha egy mértani sorozat kéttagja ugyanaz, akkor minden tagja ugyanaz. Tehát 50 az összeg.


Csak gondolj bele, a mértani sorozat azt jelenti, hogy valamivel szorzod az ezelőtti tagot. Ha ez 1-nél kisebb, akkor szigorúan monoton csökken az abszolútérték, ha 1-nél nagyobb akkor szigurúan monoton nő (hisz a(n+1) = q*an, ha q<1, akkor q*an kisebb an-nél, ha q>1, akkor nagyobb an-nél q*an). Abszolútérték ugye csak azért kell, mert negatív kvociensnél véltakozó előjelű lesz. Innentől kezdve, ha két tagja ugyanaz, akkor csak 1 lehet a kvociens, máskülönben szigorú monotonitás miatt ez nem lehetséges.


Vagy algebrailag egyszerűen:

a7/a3 = q^4 (kb. definicióból rögtön kijön)

5/5 = 1 = q^4, akkor q=1 => minden tag ugyanaz.

2012. szept. 12. 20:26
 3/5 anonim ***** válasza:

@martin255

Leosztod ezt a kettőt:

a1*q^2 = 5 (a3)

a1*q^6 = 5 (a7)

És lesz belőle q^4 = 5? 5/5 = 5? Ezt elnézted most.

2012. szept. 12. 20:28
 4/5 anonim ***** válasza:
Viszont én is elnéztem...Mivel q^4 = 1-ből az jön ki, hogy q = 1 vagy -1. Tehát két megoldása is lehet, 0 (q=-1) vagy 50 (q=1).
2012. szept. 12. 20:29
 5/5 A kérdező kommentje:
köszi!!! :)
2012. szept. 12. 20:36