Egy háromjegyű szám első és harmadik számjegyének az összege 8, a második számjegye 2. Ha felcseréljük az első és a harmadik számjegyet és az így kapott számból kivonjuk az eredeti számot,594-et kapunk. Melyik ez a szám?

Hogy kellene ezt felírni egyenlettel? köszönöm szépen előre is a válaszokat :))
2012. szept. 5. 19:19
 1/5 Mátyás3 ***** válasza:

(8-x)*100 + 2*10 +x )-(x*100+ 2*10 +(8-x)) = 594

ha jól tévedek

2012. szept. 5. 19:31
 2/5 Mátyás3 ***** válasza:
a 3. zárójel nem kell
2012. szept. 5. 19:50
 3/5 A kérdező kommentje:

hát szerintem nem stimmel

lehet a zárójeleiddel van a probléma

2012. szept. 5. 19:59
 4/5 A kérdező kommentje:
ok úgy már jó
2012. szept. 5. 19:59
 5/5 anonim ***** válasza:

Legyen a három számjegy

a, b, c - 100-as, tízes, egyes sorrendben


Ekkor a feladat feltételei szerint írható

b = 2

a + c = 8


Az ilyen feladatoknál célszerű figyelembe venni a következő szabályt: ha egy számból kivonjuk a fordítottját, akkor a kapott eredmény egy kilenccel osztható szám lesz.


Ha az eredeti szám három jegyű

N = 100a + 10b + c

a fordítottja

R = 100c + 10b + a

akkor a különbség

K = R - N = 99(c - a)

A feladat szerint

K = 594

vagyis

99(c - a) = 594

amiből

c - a = 6

Ehhez a második feltételt hozzávéve

c + a = 8

van két egyenletünk, melyeket összeadva adódik

2c = 14

és

c = 7

Ezt visszahelyettesítve adódik, hogy

a = 1

vagyis a számjegyek

a = 1

b = 2

c = 7


így az eredeti szám

N = 127

a fordítottja

R = 721

a különbségük

K = R - N = 594


DeeDee

**********

2012. szept. 5. 21:21