Egy négyjegyű szám utolsó számjegye 7. Ha ezt a végéről töröljük, és a többi elé írjuk, akkor az eredeti számnál 2826-tal nagyobb számot kapunk. Melyik ez a szám? HELP PLZ!

Előre is köszi! :) by:Niki
2012. júl. 16. 16:35
 1/7 anonim ***** válasza:

x*1000+y*100+z*10+7=7000+x*100+y*10+z-2826

x*1000+y*100+z*10=4167+x*100+y*10+z

x*900+y*90+z*9=4176

9*(x*100+y*10+z)=4176

x*100+y*10+z=463


Tehát az eredeti szám 4637.

Ellenőrzés: 7463-4637=2826, tehát a válasz jó! :)

2012. júl. 16. 16:45
 2/7 A kérdező kommentje:
Nagyon KÖSZIII!!! :) :D
2012. júl. 16. 16:54
 3/7 anonim ***** válasza:
Előző vagyok. Amúgy érted is, amit leírtam, vagy csak örül, hogy kijött? :)
2012. júl. 16. 17:09
 4/7 A kérdező kommentje:
Értem én, csak én akárhogy próbálkoztam nem nagyon jött ki :/ De tényleg köszi és igen értelmeztem :))
2012. júl. 16. 17:17
 5/7 anonim ***** válasza:

Oké, ennek örülök. :)

Az ilyen "Xjegyű szám számjegyeit felcseréljük" típusú feladatokat hasonló módszerrel lehet megoldani, jó ha megjegyzed egy életre! :)

2012. júl. 16. 17:18
 6/7 A kérdező kommentje:
Oké :D
2012. júl. 16. 17:23
 7/7 vurugya béla ***** válasza:

Azért van jóval egyszerűbb megoldás is:

a szám legyen xyz7, a módosított szám: 7xyz. Általános iskolás írásbeli összeadás szerint felírva:


xyz7

+2826

---------

7xyz


Itt az utolsó jegynél 7+6=z , azaz z=3 és marad 1.



xy37

+2826

---------

7xy3


Ugyanígy y=6



x637

+2826

---------

7x63


azaz x=4, a szám 4637.

2012. júl. 16. 23:00