2012. márc. 5. 18:44
1/3 bensdorp válasza:
x+y=10
y=10-x
10x+y+36=10y+x
10x+(10-x)+36=10(10-x)+x
10x+10-x+36=100-10x+x
9x+46=100-9x
18x=54
x=3
y=10-3=7
3/3 anonim válasza:
Legyen
a, b - a két számjegy
a + b = 10
N = 10a + b - az eredeti szám
R = 10b + a - az eredeti fordítottja
A feladat szerint
R - N = 36
Ha egy számból kivonjuk a fordítottját, az eredmény 9-cel osztható szám lesz.
A példában
R - N = 9(b - a) = 36
vagyis
9(b - a) = 36
ebből
b - a = 4
A megadott feltétel szerint
b + a = 10
A kettőt összeadva
2b = 14
b = 7
====
a = 10 - b
a = 3
====