Géza azt a feladatot kapta az órán, hogy egy 2jegyű szám jegyeinek aránya 2:3, de ha a számjegyeket felcseréljük akkor az eredeti szám felénél 21-el nagyobb számot kapunk. Mi az eredeti szám?


Géza így csinálta meg: 23x

----- +21=32x

2 41

a levezetés után x=---

42

ami nem lehetséges,hiszen egész számnak kell,hogy legyen az x értéke.Így a feladatnak nincs megoldása.

De!!! A tanár az órán azt állította,hogy mégis van megoldása a feladatnak.


Na és ebben kérném a segítségeteket,vajon mi lehet a jó megoldás?


2009. okt. 24. 00:58
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:

Bocsi,de kicsit összekuszálódtak a számok.Az egyenlet helyesen a következő: 23x 41

x=----+21=32x ha levezettük x=---

2 42

2009. okt. 24. 01:21
 2/11 A kérdező kommentje:
ÁÁÁ!!! Nem hiszem el! Így beadni valamit,akkor leírom másképp. 23x/2+21=32x levezetés után X=41/42 remélem így már érthető!
2009. okt. 24. 01:23
 3/11 anonim ***** válasza:

(2x*10 + 3x)

------------ = 3x*10 + 2x - 21

2



Eredeti szám fele = fordított számjegyű - 21



Valami ilyesmi képlettel próbálkozz.

2009. okt. 24. 01:44
 4/11 anonim ***** válasza:

.

.

.

.

.

.

.


( 2x*10 + 3x)

------------ = 3x*10 + 2x - 21

. 2

2009. okt. 24. 01:45
 5/11 anonim ***** válasza:

na akkor talán így

.

.

.


(2x*10 + 3x)

_________________ = 3x*10 + 2x - 21

.....2

2009. okt. 24. 01:46
 6/11 anonim ***** válasza:
A Géza jól csinálta, a tanár téved.
2009. okt. 24. 05:49
 7/11 anonim ***** válasza:

szám jegyeinek aránya 2:3 ==> az egyik számjegy 2e, a másik számjegy 3e,

az egyik kétjegyű szám 10*2e+3e, a másik kétjegyű szám 10*3e+2e


Azt kell észrevenni:

"ha a számjegyeket felcseréljük akkor az eredeti szám felénél..." ==> az eredeti szám a nagyobb.

Tehát az eredeti szám írható 10*3e+2e alakban


Így az egyenlet:

(10*3e+2e)/2 = (10*2e+3e) - 21,

vagy ezzel ekvivalens, pl.

(10*3e+2e)/2 + 21 = 10*2e+3e, vagy 10*3e+2e = 2((10*2e+3e) - 21)

Amiből

16e = 23e -21

7 e = 21

e = 3 ==> az egyik számjegy 6, a másik számjegy 9

a kétjegyű számok 96, 69

2009. okt. 24. 07:59
 8/11 anonim ***** válasza:
Én ugyan már nem tudok matematikaiul számolni, csak konyhaiul, de a 10 alatti 2:3 arányú két szám csak 2-3, 4-6, valamint 6-9 lehet. Az ezekből alkotott kétjegyűek illetve a helyiértékcserés változatuk 23/32, 46/64 illetve 69/96. Ezek egyikére sem stimmel a feltétel. A 23/32-nél majdnem, de mivel a 23 páratlan, a fele nem egész szám. Tehát itt rosszul van megadva vagy feljegyezve a feladat.
2009. okt. 24. 13:13
 9/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a megoldásokat,amint látjátok csak egy jó megoldás sikeredett a hozzászólók között.A többiek ugyanazt a képletet írták,javasolták mint amire én is jutottam.De ők sem vették észre,mint ahogy én sem,hogy az eredeti szám felénél 21-el nagyobb szám nagyobb,mint a másik szám.Tehát az eredeti szám a nagyobb és itt van a megoldás kulcsa,hogy az eredeti szám lesz a 32x!


Köszi mindenkinek a próbálkozást!

2009. okt. 24. 15:59
 10/11 anonim ***** válasza:

Abszolut nem értem az okfejtésedet. Ha az eredeti szám 32, annak a fele 16, 16+21=37, az nem a 32 fordítottja.

előző

2009. okt. 24. 17:58
1 2