Egy mértani sorozat harmadik tagja 6, hetedik tagja 54. Mennyi az első 10 tag összege?

matekházi XD
2010. febr. 6. 17:48
 1/5 anonim válasza:
661,156
2010. febr. 6. 22:09
 2/5 anonim ***** válasza:
a*q^2=6 és a*q^6=54, ezt megoldod, két ismeretlen, két egyenlet, aztán behelyettesíted a mértani sorozat összegképletébe.
2010. febr. 6. 22:32
 3/5 A kérdező kommentje:
ksözi, de engem az egész levezetés érdekelne teljsen , mert nem tudom megcsinálni.. :S
2010. febr. 7. 11:47
 4/5 anonim ***** válasza:
q^2=6/a, ezt felhasználva a*(6/a)^3=54, ebből 216/a^2=54, ebből a^2=4, a=+-2, q-t is kiszámolod. Aztán az első tíz tag összege: a*(q^10-1)/(q-1). Behelyettesítesz, többet nem segíthetek a Te érdekedben.
2010. febr. 7. 15:08
 5/5 anonim ***** válasza:
A harmadik tag 6=aq^2, a hetedik tag 54=aq^6. Hányadosuk 9=q^4, ebből q=+-gyök 3. q^2=3, ezzel osztva a harmadik tagot kapjuk az elsőt: a=2. Ezután már csak az összegző képletet kell használni.
2010. febr. 8. 10:51