Írjuk fel a mértani sorozat hét egymás utáni tagját, ha ezek közül az első három összege 21, az utolsó háromé pedig 36?

2011. ápr. 30. 22:25
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Szép feladat ocsmány értékekkel. :-)


Legyen

n = 7

Se = 21 - az első 3 tag összege

Su = 36 - az utolsó 3 tag összege

a1...a7 = ?


Az első 3 tag összege

Se = a1 + a1*q + a1*q²

Az utolsó 3 összege

Su = a5 + a5*q + a5*q²


Az elsőből a1-et, a másodikból a5-öt kiemelve

Se = a1(1 + q + q²)

Su = a5(1 + q + q²)


A hányadosuk

Su/Se = a5/a1

Su/Se = q^4


Behelyettesítve

36/21 = q^4

q = (36/21)^(¼)


Az első 3 tag összegképletéből

Se = a1(q³ - 1)/(q - 1)

Se = a1(1 + q + q²)

ebből

a1 = Se/(1 + q + q²)


Az a1 és a q már ismeretében felírható a sor.

Randa számok, de ellenőriztem, és jók az így kiszámolt értékek.


DeeDee

***********

2011. máj. 1. 01:26
 2/4 anonim ***** válasza:

A módszer számoktól függetlenül alkalmazható.

Próbáld megoldani a fent leírt módszerrel a feladatot, ha

n = 7

Se = 7

Su = 112


DeeDee

**********

2011. máj. 1. 01:34
 3/4 A kérdező kommentje:

Valóban ronda számok jönnek így ki, de nem csoda, mert elírtam a feladatot, 336 az a 36:) Így már szép számok jönnek ki:)

Köszönöm a segítséget!

2011. máj. 1. 09:11
 4/4 anonim ***** válasza:
:-)))
2011. máj. 1. 10:20