előre is kössz2011. okt. 31. 18:38
1/1 BKRS válasza:
A mertani sorozat elso tagja A, a kvociense Q, a szamtani sorozat differenciaja D jelolessel a kovetkezo harom egyenletet lehet felallitani.
A + AQ + AQ^2 = 114
AQ = A+3D
AQ^2 = A+24D
Az utolso kettot rendezve:
8AQ = 8A + 24D
AQ^2 = A + 24D
Az 1.-bol a masodikat kivonva:
8AQ - AQ^2 = 7A
A =0 nyilvan nem megoldas, tehat lehet A-val osztani:
8Q-Q^2 - 7 = 0
Q^2 - 8Q + 7 = 0
(Q-7)(Q-1)=0
Q=1 eseten a sorozat: 38, 38, 38
Q=7 eseten:
A(1+ 7 + 49) =114
A = 2
a sorozar: 2, 14, 98