Egy (an) számtani sorozat harmadik tagja 16, tizedik tagja -5, Határozzuk meg an értékét. (n=19)?

Segítenétek légyszíves?

2012. szept. 5. 19:47
 1/2 anonim ***** válasza:

Most A-val fogom jelölni "an"-t, mert így index nélkül zavaró nekem.


a3 = 16

a10 = -5

_________

a10 - a3 = -21


Számtani sorozat definiciójából nyilvánvaló, hogy a10 és a3 közt 7d a különbség (egyik 9d-re van a1-tól, másik 2d-re, tehát köztük van 7d).


7d = -21

d = -3


a3 = a1 + 2d

a1 = a3 - 2d

a1 = 16 + 6

a1 = 22


Számtani sorozat definiciójából:

A = a1 + (n-1)*d

A = 22 - (n-1)*3

2012. szept. 5. 20:06
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon-nagyon szépen köszönöm ! :)
2012. szept. 5. 20:12