Martin255 kérdése:

Egy mértani sorozat első 3 tagjának összege 26, ezen tagok reciprokainak összege 7/8. Írjuk fel a sorozat 10 tagját?


Egy darabig eljutottam, de nem tudtam eljutni normális végeredményig...


Amíg eljutottam:


a1+a2+a3 = 14

1/a1)+(1/a2)+(1/a3) = 7/8


a1 + a1*q + a1*q^2 = 14

a1 * (1+q+q^2) = 14


1/a1) + (1/(a1*q)) + (1/(a1*q^2)) = 7/8


Innentől próbáltam egyik egyenletet a másikkal leosztani, aztán közös nevezőre hozni, meg ilyenek, de azt inkább káosznak mondanám, mint sikernek... Szinte ugyanaz a 2 egyenlet, de nem tudok rájönni, hogy lehetne intelligensen és gyorsan megoldani... Segítsetek légyszi!


Köszi :)



2012. szept. 12. 14:03
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Érdemes a középső tagot elnevezni A-nak.

Akkor a 3 tag


A/q+A+A*q=14

A*(1/q+1+q)=14


q/A+1/A+1/Aq=7/8

1/A*(q+1+1/q)=7/8


És most tök jó, mert a zárójelben ugyanaz áll.


(1/q+1+q)=14/A (A-val lehet osztani, nem lehet 0)

(1/q+1+q)=7/8*A


14/A=7/8*A

14=7/8*A^2

16=A^2


A=4 vagy -4

Meg kell nézni ezt a két esetet, pl visszahelyettesítve ide:

A*(1/q+1+q)=14


I. A=4


(1/q+1+q)=7/2

q+1/q=5/2 q-val felszorzás után ez egy másodfokú egyenlet, amit már meg tudsz oldani szerintem egyedül is.

Ugyanígy A=-4-re.

2012. szept. 12. 14:17
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm! :) Meg és értettem! Az a baj sok feladattal, hogy elindulni nehéz, utána általában nem szokott gond lenni.
2012. szept. 12. 15:26