2012. jún. 13. 17:17
2/4 anonim válasza:
Differenciálja 12, első eleme: -27
d = a6-a5 = 33-21 = 12
a5 = a1+4d
21 = a1 + 4*12
21 = a1 + 48
a1 = -27
3/4 A kérdező kommentje:
köszönöm!
2012. jún. 13. 17:35
4/4 anonim válasza:
Én így tanultam:
a5=21
a6=33
an=a1+(n-1)d
Tehát:
a5=a1+4d=21
a6=a1+5d=33
Ez egy egyenletrendszer, amit meg kell oldalni. A 2 egyenletből kivonjuk az elsőt, így az a1 kiesik és marad d=12.
Ezt visszahelyettesítjük az egyik egyenletbe és megoldjuk:
a1+4*12=21
a1+48=21 /-48
a1=-27
Tehát az első elem 27, a differencia pedig 12.