.2012. ápr. 26. 17:04
1/2 anonim válasza:
A mértani sorozat n. tagja a1*q^(n-1)
a3-a2=3
a1*q^2-a1*q=3
a1*q(q-1)=3 (*)
a3-a1=-3
a1*q^2-a1=-3
a1(q^2-1)=-3
a1*(q-1)(q+1)=-3 (**)
*-ból kifejezve
a1*(q-1)=3/q Ezt beírva a másikba
3*(q+1)/q=-3
q+1=-q
q=-1/2
Ide beírva q-t
a1*(q-1)=3/q
a1*(-3/2)=-6
a1=4
Az első tag 4.
A sorozat:
4,-2,1
Stimmel.
2/2 anonim válasza:
Kicsit másképp.
a3 - a2 = 3
a3 - a1 = -3
Az elsőből kivonva a másodikat
-a2 + a1 = 6
Az első egyenletet hozzávéve a két egyenlet
a3 - a2 = 3
-a2 + a1 = 6
A hányadossal felírva
q*a2 - a2 = 3
-q*a1 + a1 = 6
Kiemelés után
a2(q - 1) = 3
a1(-q + 1) = 6
Az elsőt elosztva a másodikkal
a2/a1*(-1) = 1/2
Mivel a2/a1 = q
-q = 1/2
így
q = -1/2
A származtatott egyenletből
a1(1 - q) = 6
a1(3/2) = 6
a1 = 12/3
a1 = 4
=====
a2 = a1*q = 4*(-1/2)
a2 = -2
======
a3 = a2*q = (-2)*(-1/2)
a3 = 1
=====
DeeDee
***********