Az a (n) mértani sorozatban a3-a2=3 és a3-a1= -3. Mi a sorozat első tagja?

.
2012. ápr. 26. 17:04
 1/2 anonim ***** válasza:

A mértani sorozat n. tagja a1*q^(n-1)


a3-a2=3

a1*q^2-a1*q=3

a1*q(q-1)=3 (*)


a3-a1=-3

a1*q^2-a1=-3

a1(q^2-1)=-3

a1*(q-1)(q+1)=-3 (**)


*-ból kifejezve

a1*(q-1)=3/q Ezt beírva a másikba

3*(q+1)/q=-3

q+1=-q

q=-1/2


Ide beírva q-t

a1*(q-1)=3/q

a1*(-3/2)=-6

a1=4

Az első tag 4.


A sorozat:

4,-2,1


Stimmel.

2012. ápr. 26. 17:19
 2/2 anonim ***** válasza:

Kicsit másképp.


a3 - a2 = 3

a3 - a1 = -3


Az elsőből kivonva a másodikat

-a2 + a1 = 6


Az első egyenletet hozzávéve a két egyenlet

a3 - a2 = 3

-a2 + a1 = 6

A hányadossal felírva

q*a2 - a2 = 3

-q*a1 + a1 = 6

Kiemelés után

a2(q - 1) = 3

a1(-q + 1) = 6

Az elsőt elosztva a másodikkal

a2/a1*(-1) = 1/2

Mivel a2/a1 = q

-q = 1/2

így

q = -1/2


A származtatott egyenletből

a1(1 - q) = 6

a1(3/2) = 6

a1 = 12/3

a1 = 4

=====


a2 = a1*q = 4*(-1/2)

a2 = -2

======


a3 = a2*q = (-2)*(-1/2)

a3 = 1

=====


DeeDee

***********

2012. ápr. 26. 20:56