Egy mértani sorozat első 3 tagjának összege 8-adrésze a következő 3 tag összegének. Mennyi a sorozat hányadosa?


Legyetek szívesek, segítsetek rajtam!

mozaikos 12-es matek, 60. o. / 3

(Nem jövök rá, pedig ettől nehezebb feladatot sikerült megoldani (pl. innét a 9-est).)


Birtokomban áll a megoldás:

q=2


De hogy jutunk ide?

Előre is köszi!!!


2012. ápr. 1. 23:30
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Első 3 tag:

a,a*q,a*q^2 Összegük=a(1+q+q^2)


Második 3 tag:

a*q^3, a*q^4, a*q^5 összeg: a*q^3*(1+q+q^2)


Összevetve:

8*a(1+q+q^2) =a*q^3*(1+q+q^2)


Vagyis 8=q^3

q=2

2012. ápr. 1. 23:41
 2/3 A kérdező kommentje:
Ezer hála és köszönet! [:
2012. ápr. 2. 00:08
 3/3 anonim ***** válasza:
Ja igen vagy a=0, de akkor meg q bármekkora lehet.
2012. ápr. 2. 00:17