Stuchlik Lászlóné kérdése:

Egy mértani sorozat első 3 tagjának összege 15. A 2. ,3. ,4. ,5. , tag összege 30. Melyik ez a sorozat?

2011. dec. 3. 23:11
 1/6 anonim ***** válasza:

Véletlenül nem az első 4 tag összege 15? Már ez alapján gondolom, itt is szerepel ugyanez a feladat: [link]

Egyébként így nekem negyedfokú egyenlet jött ki...

2011. dec. 3. 23:54
 2/6 A kérdező kommentje:
Megnéztem. Úgy gondolom, hogy ez lett volna a feladat. Elírhatták. Én is erre az eredményre jutottam.
2011. dec. 4. 00:59
 3/6 anonim ***** válasza:
Nekem harmadfokú jött ki, de úgy is macerás. :-)
2011. dec. 4. 01:50
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Ha az első négy szám összege a 05, akkor jóval egyszerűbb a feladat.

Legyen az első tag a, a sorozat hányadosa q.

Ekkor az első 4 tag összege:

a + aq + aq^2 + aq^3 = 15, kiemelhetünk a-t:

a * (1 + q + q^2 + q^3) = 15

A második, harmadik, negyedik, ötödik tag összege:

aq + aq^2 + aq^3 + aq^4 = 30, kiemelhetünk aq-t:

aq * (1 + q + q^2 + q^3) = 30

Ha a két egyenletet elosztjuk egymással, akkor egyszerűsíthetünk a-val és (1 + q + q^2 + q^3) kifejezéssel, és marad az, hogy q = 2.

Ezt a q-t valamelyik egyenletbe visszahelyettesítve a = 1 -et kapjuk.

A sorozat első öt eleme tehát: 1; 2; 4; 8; 16.

an = 2^(n-1)

(A sorozat n-edik tagja egyenlő 2-nek az (n-1)-ediken vett hatványával.)

2011. dec. 4. 08:24
 5/6 anonim válasza:
Még jó hogy ez gyakori kérdésXD
2011. dec. 5. 19:14
 6/6 anonim ***** válasza:
én nem tudom, hogy mik ezek a betűk meg számok :S
2011. dec. 7. 19:44