Egy derékszögű háromszög oldalainak hossza egy mértani sorozat első három tagja. Mekkorák a háromszög szögei?

2011. nov. 13. 00:28
 1/4 anonim ***** válasza:
Kis segítség. A leghosszabb oldal azaz az átfogóval szemben lévő szög 90°, és a másik segítség pedig a q helyére mindegy milyen számot írsz. Innen már pofon egyszerű :).
2011. nov. 13. 00:56
 2/4 A kérdező kommentje:

a derékszög fogalma nekem is megvan, és kijött a q-ra is egy nagyon tört szám, meg aztán arányokkal ki lehet számolgatni a szögeket, oldalakat, de eddig nem sikerült. Ha neked annyira pofon egyszerű, akkor leírhatnád


köszi

2011. nov. 13. 01:09
 3/4 bongolo ***** válasza:
100%

Mértani sorozat:

a₁ = a

a₂ = q·a₁

a₃ = q²·a₁


Ha az első két tag a és b, a háromszög befogói, akkor:

q = b/a = tg β


A derékszögű háromszögre felírható a Pitagorasz tétel:

a² + (aq)² = (a·q²)²

a²-tel egyszerűsítve:

1 + q² = q⁴

Érdemes bevezetni egy x=q² változót:

x²-x-1 = 0


Innen már menni fog?

2011. nov. 13. 10:42
 4/4 A kérdező kommentje:

köszi sima ügy és nagyon frappáns voltál

ment a zöld pacsi :)

2011. nov. 13. 14:10