Egy egyenlő szárú háromszög szára 4 cm hosszú. A háromszög szára, alapja és az alaphoz tartozó magassága, ebben a sorrendben, egy mértani sorozat egymást követő három tagja. Mekkora a háromszög alapja? Ha valaki ezt megoldaná. Lekötelezne :D

2011. okt. 16. 15:59
 1/5 anonim ***** válasza:

Rajzold meg,körzővel.

A feladat ennyiből áll?Van valami előzménye,Mit tanulsz most?

2011. okt. 16. 16:16
 2/5 anonim ***** válasza:

Legyen

a - a háromszög alapja

b = 4 - a háromszög szára

m - a háromszög magassága


A sorozat tagjainak sorrendje

b, a, m

Eszerint írható

b = b

a = b*q

m = b*q²


A háromszög geometriájából adódóan írható

(a/2)² + m² = b²

Behelyettesítve a tagokat

(b*q/2)² + b²*q^4 = b²

b²q²/4 + b²*q^4 = b²

Egyszerűsítés, közös nevezőre hozás és rendezés után

4q^4 + q² - 4 = 0

q² = x

helyettesítéssel az egyenlet

4x² + x - 4 = 0

Ennek a pozitív gyöke

x = (√65 - 1)/8

így

q = √x

Mivel

a = b*q

a = b*√x = 4*√x

Beszorzás és egyszerűsítés után

a = √[2(√65 - 1)]

így

a ≈ 3,758... cm

============


DeeDee

************

2011. okt. 16. 17:03
 3/5 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm, sokat segítettél ! : )
2011. okt. 16. 17:27
 4/5 anonim ***** válasza:

Közben én is megcsináltam. Pontosan egyezik az előző válasszal, és szerkesztéssel is ellenőrizve van:

[link]

2011. okt. 16. 17:32
 5/5 A kérdező kommentje:
köszönöm a segítséget :), most már OK! :D
2011. okt. 16. 17:41