Egy mértani sorozat 3. és 4. tagjának összege 80, az 5. és 3. tag különbsége pedig 240. Melyik ez a sorozat?

elég kacifántosan és szerintem nem igazán az idevágó formulákkal meghatároztam q-t és a1-et is (ennyi lenne a feladat), de szeretném ha valaki szakszerű levezetést adna. Annak örülnék, ha első körben csak valami rávezetés jönne, mert akkor hátha beugrik nekem is. köszi
2011. okt. 25. 10:46
 1/4 anonim ***** válasza:

a3+a3*q=80, ez átalakítva

a3*(1+q)=80


a3*q^2-a3=240, ez átalakítva

a3*(q^2-1)=240


Így mindkettőből kifejezhető a3, lesz egy egyenleted, ahol ráadásul felhasználhatod a (q+1)*(q-1)=q^2-1 nevezetes egyenlőséget is, és akkor megkapod q-t.

Ha így sem megy, akkor segítek tovább is.

2011. okt. 25. 10:51
 2/4 A kérdező kommentje:

úgy folytattam, hogy a II. egyenletet elosztottam az I.-vel;

lett; (q^2-1)/(1+q)=3 , ezt addig alakítgattam, míg lett; q^2-3q-4=0 ezt megoldva lett; q1=4 és q2=-1, ebből a 4 lehet a jó megoldás, mert visszahelyettesítve az I.egyenletbe; a3=16, a1=a3/q^2; a1=1; q=4

a -1, et bárhová helyettesítem vissza (miután a3-at kifejeztem) a nevező nulla lenne, tehát nem megoldás :)


a leírásból azt vettem ki hogy te másképp oldottad meg aztis kérném, hogy tapasztalódjak. köszi

2011. okt. 25. 12:03
 3/4 anonim ***** válasza:

Én így folytattam, igazából sok eltérés nincs, csak nem lesz másodfokú:

a3=80/(1+q) de kikötjük, hogy a nevező nem 0 vagyis q nem lehet -1

másikból a3=240/(q^2-1), ami (q+1)(q-1), tehát újabb kikötés, hogy q nem lehet se +1 se -1

ez a kettő egyenlő egymással:

80/(1+q)=240/(q+1)(q-1) felszorzok, q+1 kiesik

80q-80=240

q=320/80=4

2011. okt. 25. 12:48
 4/4 A kérdező kommentje:

köszi sokat segítettél

kaptad is a zöld pacsit 2x :)

további szép napot

2011. okt. 25. 13:13