Melyik ez a mértani sorozat? Határozzuk meg a mértani sorozat első tagját, a hányadosát, és az első 4 tag összegét, ha a1+a2=6 és a4+a3=24.


rajzolgatás után 2 perc alatt megkaptam az eredményeket, de egyenletrendszerrel nem kaptam eddig jó eredményt, először harmad fokúra jött ki, aztán egy kis csellel kijött másodfokúra, de nem lett jó az eredmény. Megköszönném, ha valaki rávezetne. szerintem elég lenne egy kezdő lökés.

köszi előre is


2011. nov. 22. 12:52
 1/5 anonim ***** válasza:
Összege 30.
2011. nov. 22. 13:37
 2/5 anonim ***** válasza:

egyik egyenlet a1+a1*q=6

másik: a1*qnégyzet+a1*gköb=24


Két egyenlet, 2 imeretlen.

2011. nov. 22. 13:38
 3/5 A kérdező kommentje:
eddig ok, mint már említettem az eredmény nekem is megvan, sőt ezt az egyenletrendszert is felírtam, de harmadfokúra jött ki.
2011. nov. 22. 14:27
 4/5 BKRS ***** válasza:
100%

jeloljuk a1-et csak a-val

a1 = a

a2 = aq

a3 = aq^2

a4 = aq^3


a + aq = 6

aq^2 + aq^3 = 24

Emeljunk ki:

a(1+q) = 6

aq^2(1+q) = 24


Osszuk el a 2. egyenletet az elsovel

aq^2(1+q)/(a(1+q)) = 24/6

q^2 = 4

q = 2 vagy -2

Ha q = 2

3a=6

a = 2

ellenorzes:

2*4+2*8=24



Ha q=-2

a*(-1)= 6

a = -6

Ellenorzes:

-6*4 + 6*8 = 24


Na akkor ez a ket eset van,

mind a kettoben kulon kell valaszolni a feladat kerdeseire,

de gondolom ezzel nem lesz gondod.

2011. nov. 22. 14:36
 5/5 A kérdező kommentje:

köszi, már látom mi volt a hiba, nem emeltem ki csak a-t a második egyenletnél is, egyébként én is így próbálkoztam, csak ugye nem jött ki


köszi még egyszer

2011. nov. 22. 19:07