Három szám, amelynek összege 114, egy mértani sorozat első három eleme, de tekinthetők egy számtani sorozat 1. ,4. , és 25. elemének is. Melyik ez a három szám?


erre szeretnék egy szebb megoldást, mert az enyém helyenként találgatásra épült.


m1+m2+m3=114

m1+m1*q+m1*q^2=114

m1(1+q+q^2)=114


a1+a4+a25=114

a1+a1+3d+a1+24d=114

3a1+27d=114 /:3

a1+9d=38 /most találgatok!?

ha a1=2 akkor d=4

ha a1=11 akkor d=3 stb, sőt a1 mínusz is lehet

ha a1=-7 akkor d=5 stb a végtelenbe és tovább


visszatérve a mértani sorozathoz, azt tudjuk hogy a1=m1

tehát behelyettesítek ebbe; m1(1+q+q^2)=114 /:2

a fentiek közül, olyan számot keresek ami megvan a 114-ben

hála istennek, csak a 2 fele meg ennek (negatív sincs)

1+q+q^2=57 0-ra redukálunk q^2+q-56=0 megoldjuk

q1=7 q2=-8 mind a kettő valós gyök, azaz megoldás

amiből kapjuk a mértani sorozatot 2;14;98 ahol q=7

és a számtani sorozatot; a1=2;a4=14;a25=98 ahol d=4

a három szám összege pedig valóban 114


az eredmény jó csak a megoldás nem tetszik

ha tud valaki szakszerűbbet megköszönöm


2012. ápr. 4. 12:39
 1/5 A kérdező kommentje:

nem igazán látom hogy hogyan kellene felírni egyismeretlenes egyenletnek, vagy kétismeretlenes egyenletrendszernek.

lehet abból kéne kiindulni hogy a1=m1; a4=m2; a25=m3

de hogyan?

2012. ápr. 4. 12:47
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

"...lehet abból kéne kiindulni hogy a1=m1; a4=m2; a25=m3 "

Nagyon jó ötlet, csak végig kellett volna csinálnod.


Legyen

a mértani sor

m1, m2, m3,...

a számtani

a1, a2, a3, ...


Amit tudunk

m1 + m2 + m3 = 114

a1 = m1

a4 = m2

a25 = m3


A mértani sor tulajdonsága miatt írható

m1*m3 = m2²


Ezt a számtani sor elemeivel felírva

a1( a1 + 24d) = (a1 + 3d)²

A műveletek elvégzése és összevonás után

2*a1 = d


Ha ezt viszahelyettesítjük az összegképletbe

a1 + a4 + a25 = 114

a1 + (a1 + 3*2*a1) + (a1 + 24*2*a1) = 114

Összevonás után adódik

57*a1 = 114

a1 = 2

ezzel

d = 2*a1

d = 4


Ezek után a mértani sor tagjai

m1 = a1

m1 = 2

======

m2 = a4 = a1 + 3d = 2 + 3*4

m2 = 14

======

m3 = a25 = 2 + 24d = 2 + 24*4

m3 = 98

=======


A mértani sor hányadosa

q = m2 / m1 = 14/2

q = 7

====


DeeDee

***********

2012. ápr. 4. 16:29
 3/5 A kérdező kommentje:

Ezt a számtani sor elemeivel felírva

a1( a1 + 24d) = (a1 + 3d)²

A műveletek elvégzése és összevonás után

2*a1 = d


nem tudtam levezetni, segíts ki még ebben

köszi

2012. ápr. 4. 23:47
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom, hogy az

m1*m3 = m2²

összefüggést - ami a megoldás kulcsa - ismered-e?

Ha igen, átugorhatod a következő sorokat. :-)

Ha nem, akkor célszerű megjegyezni, hogy a mértani sor minden tagja a második tagtól kezdve az őt azonos távolságban előző illetve követő tagok mértani közepe.

Például 5 tag esetén

m1, m2, m3, m4, m5

m1*m5 = m3²

vagy

m2*m4 = m3²

vagy

m3*m5 = m4²


Vissza a kérdésedre.

Az általad nem világos rész tulajdonképpen egyszerű algebrai feladat.

a1( a1 + 24d) = (a1 + 3d)²

A bal oldalon felbontva a zárójelet, a jobb oldalon elvégezve a négyzetre emelést

a1² + 24*a1*d = a1² + 6*a1*d + 9d²

Összevonás után

18*a1*d = 9d²


A korrekt folytatás a következő, nem az, amit a válaszban írtam

18*a1*d - 9d² = 0

d-t kiemelve

d(18*a1 - 9d) = 0


A szorzat nulla, ha valamelyik eleme nulla, tehát vagy

d = 0

vagy

18*a1 - 9d = 0

18*a1 = 9d

9-cel egyszerűsítve

2*a1 = d


Ha d = 0, akkor a sorozat minden tagja ugyanaz a szám, tehát

a1 = a4 = a25

Ezekkel az összegképletből

a1 + a4 + a25 = 114

az adódik, hogy

3*a1 = 114

és

a1 = 38

ekkor a mértani sor minden tagja is 38, a hányadosa pedig 1.


Ha d ≠ 0, akkor a válaszban leírtak érvényesek.


DeeDee

************

2012. ápr. 5. 11:16
 5/5 A kérdező kommentje:

köszi

nem ismertem ezeket

és még az egyszerűbe is nagyon belegabalyodtam :(

remélem így már értem, majd átnézem, köszi

kellemes ünnepeket

2012. ápr. 6. 12:26