Egy számtani sorozat első három tagjának összege -12, szorzata 80. Melyik ez a három tag?

Válaszokat köszönöm!
2012. máj. 10. 22:17
 1/4 anonim ***** válasza:

Első tag a, hányados q, akkor:


a+aq+aq^2=-12

aaqaq^2=80


Innen te jössz.

2012. máj. 10. 22:33
 2/4 anonim ***** válasza:

storno, azt hittem mértani a sorozatod, akkor helyesen:


a+(a+d)+(a+2*d)=-12

a*(a+d)*(a+2*d)=80

2012. máj. 10. 22:34
 3/4 anonim ***** válasza:

"storno, azt hittem mértani a sorozatod, akkor helyesen:


a+(a+d)+(a+2*d)=-12

a*(a+d)*(a+2*d)=80"


Ez helyes, de ilyenkor okosabb a 3 tagot úgy jelölni, hogy


a-d , a, a+d


Az összeg 3a, vagyis a=-4

A szorzat:


(-4-d)*(-4)*(-4+d)=80

Az első és 3. tag szorzata:

(-4-d)*(-4+d)=16-d^2

Mindhárom tag szorzata:

(16-d^2)*(-4)=80

16-d^2=-20

d^2=36

d=+-6


Vagyis a sorozat

-10,-4,2 VAGY

2,-4,-10

2012. máj. 11. 01:26
 4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen!
2012. máj. 11. 06:00