Se másik tag,se differencia, nem tudom hogy kezdjek neki :( Segítsetek kérlek!2012. szept. 6. 16:34
1/2 anonim válasza:
Nem is kell semmi más a megoldáshoz. :-)
Csak annyit kell észre venni, hogy az ötödik tag a szóban forgó kilenc tag középső eleme.
Ezért a többi tag felírható a megadott középső tag - a5 - segítségével a következő képpen:
a1 = a5 - 4d
a2 = a5 - 3d
a3 = a5 - 2d
a4 = a5 - d
a5 = a5
a6 = a5 + d
a7 = a5 + 2d
a8 = a5 + 3d
a9 = a5 + 4d
Ha az egyenleteket összeadod, a bal oldalon a keresett összeg - S10 - áll, a jobb oldalon pedig a 'd'-t tartalmazó tagok kiesnek és marad 9*a5, vagyis:
S10 = 9*a5
Mivel
a5 = 10
ezért
S10 = 9*10
S10 = 90
========
Remélem érthető. :-)
DeeDee
***********
2/2 A kérdező kommentje:
Érthető,köszönöm szépen ! :) Bárcsak én is meglátnám az ilyen rejtett lehetőségeket a matek feladatokban :((
2012. szept. 6. 21:06