Háromszög oldalainak hossza?


Egy háromszög két oldalának hossza 5 cm, illetve 8 cm

és a háromszög területe 12 cm2. Számítsuk ki a háromszög harmadik oldalának a hosszát!

Határozza meg a háromszög szögeit!



2012. aug. 22. 20:32
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Négy lépéses algoritmus

1. A háromszög területképletéből meghatározható a két megadott oldal közötti szög.

2. Ezzel a harmadik oldalra felírható a koszinusz tétel

3. A szinusz tétellel meghatározható még egy szög

4. 180-ból kivonva a kiszámított két szöget, megvan a harmadik is.


Program start! :-)

2012. aug. 22. 21:46
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Többféle terület képlettel is dolgozhatsz.

1. T=a*b*sin(gamma)/2 képletből kijön, hogy gamma=36,87 fok.


2. Behúzod mc-t, ebből a háromszögből ismered az 5 cm-es oldalt és egy szöget, és serékszögű, így sin(gamma)=mc/5-ből kijön, hogy c=8.


3. Tehát egyenlő szárú a háromszög, így c=8, béta=gamma.


4. alfa = 180-2*gamma

2012. aug. 22. 21:59
 3/5 anonim ***** válasza:

Az előttem szólók csak félmegoldást írtak le. Mivel a feladat szerint háromszögről van szó, ezért ez bármilyen háromszög lehet. És most lássuk, mi kerülte el a figyelmüket:


Területképletből kijön, hogy:


sin(alfa)=0,6.


A két válaszoló azt felejtette el, hogy 2(!) olyan szög van, ami eleget tesz az egyenletnek. Az egyik valóban 36,87° (és a számológépeknek ez nagy hibája, hogy visszakeresésnél csak ezt az egy megoldást adja ki), a egyenlet másik gyöke (a szinusz miatt): 180°-16,87°=143,13°.

A feladat ennyiben módosul:


a^2=5^2+8^2-2*5*8*cos(143,13)=153

a=gyök(153)=3*gyök(17)


"Szinusztétellel az egyik szög (b=8):


sin(béta)/sin(143,13°)=8/gyök(153)

sin(béta)=0,388

béta=22,83°"


Itt is figyelembe kellene venni, hogy az egyenletnek két megoldása van (béta=158,17°), viszont a feladat szempontjából ez nem megoldás, mivel a háromszög belső szögeinek összege 180°, és mivel már volt egy tompaszögünk, ezért még egy tompaszög már "nem fér bele" a háromszögbe.


A harmadik szög:180°-143,13°-22,83°=14,04°.


Tehát a feladatnak két megoldása van.


És most egy kicsit a szinusztételről:


Akkor használható, ha a háromszögből legalább 2 oldal és egy szög, vagy 2 szög és egy oldal adott. Hatékonyan akkor alkalmazható, ha a legnagyobb oldallal szemközti szög van megadva, mivel ekkor nem kell figyelembe venni az egyenlet másik gyökét is; ha a legnagyobb szögnél nagyobb szöget kapunk, akkor nem a legnagyobb szög volt megadva, ellentmondás, így ez nem eredménye a feladatnak. Ha viszont nem a legnagyobb szöget adták meg, akkor ezt kell figyelembe vennünk: Ha a>=b>=c, akkor alfa>=béta>=gamma. A mostani feladat elején azért kellett mindkét szöget figyelembe venni, mert 2 olyan háromszög van (egy hegyesszögű és egy tompaszögű), amelynek két oldala 5 és 8 cm, területe 12cm^2.


Még egy dolog: ha a háromszögből 3 oldal és 1 szög adott, érdemes egy másik szöget a koszinusztétellel kiszámolni; hosszadalmasabb ugyan, de ott csak 1 szög jöhet számításba, mivel a koszinusz értéke negatív, csak tompaszögű, ha pozitív, akkor csak hegyesszögű lehet a szög (a "" jelölt résznél érdemes ezzel számolni).


Remélem, hogy érthető :)

2012. aug. 23. 10:33
 4/5 anonim ***** válasza:

Most látom, hogy egyszer ezt a feladatot videó.klipen elmondtam:

http://www.youtube.com/watch?v=hYM-t_BvZpI&feature=plcp

2012. aug. 23. 14:40
 5/5 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm mindenkinek a válaszokat. :)
2012. aug. 24. 01:17