Egy derékszögű háromszög oldalainak hosszúságai számtani sorozatot alkotnak. A legrövidebb és a leghosszabb oldal hosszának szorzata 60. Mekkorák a szögei?

Tud valaki segíteni? : )
2011. nov. 29. 22:04
 1/7 bongolo ***** válasza:

a, b, c számtani sorozat: a, a+d, a+2d

a²+b²=c²

a·c=60

-----

a² + (a+d)² = (a+2d)²

a(a+2d) = 60


Ebből az egyenletrendszerből ki tudod számolni a-t és d-t, próbáld meg.

2011. nov. 29. 22:10
 2/7 BKRS ***** válasza:

Ennyit tudunk:

a≤b<c

a^2+b^2=c^2 (derekszogu haromszog)

b/a = c/b (mertani sorozat)

ac = 60


A 3. sorbol:

b^2 = ac

b^2 = 60

b=√60


a^2 + 60 = c^2

ac = 60

a=60/c

3600/c^2 + 60 = c^2

c^4 - 60c^2 -3600 = 0

(ebbol c^2 meghatarozhato masodfoku megoldokeplettel, amibol c szinten meghatarozhato,


a=60/c -be helyettesitve c erteket, megkapod a-t.

2011. nov. 29. 22:15
 3/7 BKRS ***** válasza:
Szamtani nem mertani, bocs, rossz a megoldasom.
2011. nov. 29. 22:16
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszi megpróbálom.
2011. nov. 29. 22:17
 5/7 BKRS ***** válasza:

Ennyit tudunk:

a≤b<c

a^2+b^2=c^2 (derekszogu haromszog)

b-a = c-b (szamtani sorozat)

ac = 60


2b = a+c


4a^2 + 4b^2 = 4c^2

4a^2 + (a+c)^2 = 4c^2

5a^2 + 2ac = 3c^2

5a^2 + 120 = 3c^2


a=60/c


5*3600/c^2 + 120 = 3c^2

3c^4 -120 c^2 -5*3600 = 0

szorzatta irva:

3(x-10)(c+10)(c^2+60) = 0

vagyis c = 10

a=a

b=8

2011. nov. 29. 22:21
 6/7 BKRS ***** válasza:

c=10, a =6, b=8

ebbol ki tudod szamolni a szogeket? szogfuggvenyekrol tanultal?

2011. nov. 29. 22:49
 7/7 anonim ***** válasza:

Adott

a, b, c - a háromszög oldalai (számtani sor)

a*c = 60

A háromszög szögei = ?


Ha feltesszük, hogy

a<b<c

akkor az oldalakat így is fel lehet írni

a = b - d

b = b

c = b + d

ahol 'd' a sorozat differenciája


Az adatok alapján a két felírható összefüggés

a*c = 60

(b - d)(b + d) = 60

b² - d² = 60


és a Pithagorasz tétel szerint

a² + b² = c²

vagyis

(b - d)² + b² = (b + d)²

Átrendezve

b² = (b + d)² - (b - d)²

A négyzetre emelés helyett lehet alkalmazni az egyik nevezetes azonosságot, mégpedig

x² - y² = (x - y)(x + y)

Eszerint

(b + d)² - (b - d)² = (b + d - b + d)(b + d + b - d)

A jobb oldal: 2d*2b = 4bd

vagyis

b² = 4bd

egyszerűsítés után

b = 4d


Ezt a

b² - d² = 60

egyenletbe helyettesítve

16d² - d² = 60

15d² = 60

d² = 4

és

d = ±2


Ezzel az oldalak

a = 6 (10)

b = 8

c = 10 (6)

Zárójelben a d = -2 höz tartozó értékek.


Miután az oldalak ismertek, a szögeket ízlés szerinti szögfüggvénnyel ki lehet számítani.


Van egy más gondolatmeneten alapuló megoldás is

Vegyük a

b² - d² = 60

egyenletet.

Minden szám felírható két négyzetszám különbségeként.


A bal oldalt másképp felírva

(b + d)(b - d) = 60

A bal oldal két szorzótényezőjéhez a jobb oldalon is keresni kell ilyeneket. Úgynevezett komplementer osztókat, azaz olyanokat, melyeknek szorzata a számot adja.


Legyenek ezek: p, q

így

(b + d)(b - d) = p*q

Ekkor írható

b + d = p

b - d = q

A két egyenletet összeadva

2b = p + q

amiből

b = (p + q)/2

A két egyenletet kivonva egymásból

2d = p - q

ebből

d = (p - q)/2


Mik lehetnek a p és q értékei?

A képletekből látható, hogy azonos paritásúaknak kell lenniük: vagy mindkettő páros vagy mindkettő páratlan kell legyen.

Ha egész szám megoldást keresünk, akkor a szóba jöhető értékek:

p q

60 1

30 2

20 3

15 4

12 5

10 6

A paritásra előírt feltételnek csak a

p = 30

q = 2

és a

p = 10

q = 6

párok felelnek meg


p = 30 és q = 2 esetén

b = (p + q)/2

b = 16

d = (p - q)/2

d = 14

A háromszög oldalai

2, 16, 30

A jónak tűnő megoldás mégis rossz, mert az oldalhosszak nem felelnek meg a háromszög egyenlőtlenségnek


p = 10 és q = 6 esetén

b = 8

d = 2

ekkor a háromszög oldalai

a = 6

b = 8

c = 10

Ez a jó megoldás!


Bocs a hosszú fejtegetésért, de kedvem volt leírni. :-)


DeeDee

************

2011. nov. 29. 23:12