Johny Joker kérdése:

Két szabályos háromszög egy-egy oldalainak összege 10dm. A két háromszög területének aránya 2:3. Ki kell számolni a háromszögek hosszát. Kérdésem ezt, hogy kell meg csinálni, mert nem értem?

2012. febr. 28. 17:20
 1/8 anonim ***** válasza:

első háromszög:

alapja: x

magasság: sqrt(3)/2*x

T=a*m/2=x*sqrt(3)/2*x*2=sqrt(3)*x^2/4


második:

alapja: 10-x

magasság: sqrt(3)/2*(10-x)

T=a*m/2=(10-x)*sqrt(3)/2*(10-x)=sqrt(3)*(10-x)^2/2


arányuk 2:3

2*sqrt(3)*x^2/4=3*sqrt(3)*(10-x)^2/2 /*4

2*sqrt(3)*x^2=6*sqrt(3)*(10-x)^2 /sqrt(3)

2*x^2=6*(10-x)^2

2*x^2=600-120x+6*x^2

0=4x^2-120x+600


megoldóképlettel kiszámolva a gyökök:

6,34 és 23,66


ebből a 23,66 nem lehet, mert 10db az összegük,


az egyik háromszög alapja 6,34dm, a másiké 3,66dm


Ebből biztos ki tudod számolni a "háromszög hosszát" akármit is jelent az:)

2012. febr. 28. 17:33
 2/8 Maarszi válasza:
nem jó az első megoldás mert ha kiszámítod a területet belőle akkor nem 2:3 az arányuk
2012. febr. 28. 18:01
 3/8 A kérdező kommentje:
Köszi szépen a segítséget:)
2012. febr. 28. 18:06
 4/8 Maarszi válasza:
4.5 és 5.5 a helyes megoldás, ha kiszámítod velük a területet akkor kijön a 2:3 :)))
2012. febr. 28. 18:20
 5/8 anonim ***** válasza:
akkor fordítva írtam igen az arányt, meg kell cserélni
2012. febr. 28. 18:21
 6/8 Maarszi válasza:
your wellcome
2012. febr. 28. 18:24
 7/8 anonim ***** válasza:

Gondolom, a kérdező a háromszögek oldalának hosszára kíváncsi. :-)


Legyen

a, Ta - az egyik

b, Tb - a másik

háromszög oldala ill. területe

A feltétel

a + b = 10

Ta/Tb = 2/3

a, b = ?


Az egyenlő oldalú háromszög területe az oldal négyzetének konstansszorosa

Ezért írható

Ta = a²*K

Tb = b²*K

A hányadosuk

Ta/Tb = a²/b²


Ezzel van két egyenletünk

a + b = 10

a²/b² = 2/3

ill.

a + b = 10

3a² = 2b²

Az elsőből a-t kifejezve, majd behelyettesítve a másodikba, a műveletek elvégzése és összevonás után a

0 = b² - 60b + 300

alakú másodfokú egyenlet adódik.

A gyökök

b1 = 10(3 + √6)

b2 = 10(3 - √6)


Az első gyök nem jó, mert magában nagyobb a két oldal összegénél, tehát

b = 10(3 - √6)

==========


A másik háromszög oldala

a = 10 - b

a = 10 - 10(3 - √6) = 10(1 - 3 + √6)

a = 10(√6 - 2)

==========


A területek arányának ellenőrzése

Ta/Tb = (a/b)²

a/b = [10(√6 - 2)]/[10(3 - √6)]

a/b = (√6 - 2)/(3 - √6)

A műveletek elvégzése után

a/b = √6/3

és

(a/b)² = 6/9

(a/b)² = 2/3



DeeDee

**********

2012. febr. 28. 19:24
 8/8 A kérdező kommentje:
DeeDee köszönöm neked is! :))
2012. febr. 29. 18:55