1, Egy 5cm sugarú kör köré 33 cm átfogójú derékszögű háromszöget írunk. Mekkora a háromszög kerülete?


2, Egy egyenlő szárú háromszög alapjának hossza 36 egység, szárainak hossza 30 egység. Mekkora a háromszög súlypontjának és a háromszög köré írt kör középpontjának távolsága?


Lehetőleg részletesen lenne jó a megoldása, hogy meg tudjam érteni! Sürgős mind a kettő!


2012. jan. 27. 17:16
 1/7 anonim ***** válasza:

Az elsőhöz az itt bizonyított összefüggést érdemes használni:

[link]

2012. jan. 27. 17:55
 2/7 anonim ***** válasza:

1. feladat


A megoldáshoz két összefüggésből lehet kiindulni.

Az egyik az előző válaszoló ábráján is megtalálható

c = a + b - 2r

és az

a² + b² = c²

egyenletekből

(Zárójelben: a T = r*s képlet egyszerűbben is bizonyítható)


Az elsőt átrendezve a két egyenlet

a + b = c + 2r

a² + b² = c²


Az első egyenletet négyzetre emelve, összevonás után a következő másodfokú egyenlet adódik

0 = a² - a(c + 2r) + 2r(r + c)

A

c/2r = q

bevezetésével a gyökök


a1,2 = r[(q + 1) ± √D]

ahol

D = (q - 1)² - 2

és

q = c/2r


A két gyök a két befogót adja

A rövidebb

a = r[(q + 1) - √D]

a hosszabb

b = r[(q + 1) + √D]


A feladat kérdésére a válasz

K = 76 cm

========


Megjegyzés:

Adott c és r esetén csak akkor létezik a derékszögű háromszög, ha

q ≥ √2 + 1


DeeDee

************

2012. jan. 27. 19:24
 3/7 anonim ***** válasza:

2. feladat


Mivel a súlypont harmadolja az alaphoz tartozó magasságot, úgy, hogy csúcs felé esik a 2/3-nyi rész, a keresett távolság

d = |2m/3 - R|

A sugár értéke a hasonló háromszögek segítségével felírható, a magasság pedig a Pithagorasz tétellel számítható.


Szólj, ha nem világos, szívesen részletezem.


DeeDee

***********

2012. jan. 27. 19:38
 4/7 vurugya béla ***** válasza:

2. feladat:

Mindkét pont rajta van az alaphoz tartozó magasságon (a szimmetriatengelyen). Ennek hossza (Pitagoraszból) 24 egység.

Ennek kétharmadánál van az S súlypont, tehát az alappal szemközti C csúcstól 16 egységnyire.

A háromszög területe 36*30/2=540 területegység.

A területre van egy másik képlet: t=(abc)/(4R) , ahol R a körülírt kör sugara.

Így 540=30*30*36/(4*R)

Ebből R=15, azaz a C csúcstól 15 egységnyire van a körülírt kör K középpontja.

Az S 16-ra, a K 15-re van a C csúcstól, tehát távolságuk 1 egységnyi.

2012. jan. 27. 19:44
 5/7 anonim ***** válasza:

vurugya béla


Az elv jó, a kivitelezés hibás.

Az elején írod

" Ennek hossza (Pitagoraszból) 24 egység." - a magasságról van szó.

Később:

"A háromszög területe 36*30/2=540 területegység. "


A terület számításnál a magasság helyett az oldalhosszal számoltál

Helyesen

T = 36*24/2=432

így

R = 18,75

A keresett távolság

d = 18,75 - 16

d = 2,75

======

2012. jan. 27. 20:01
 6/7 vurugya béla ***** válasza:
Igazad van! Lehet, hogy le kellett volna rajzolni, csak fejben csináltam...
2012. jan. 27. 21:49
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm, ezalapjan mar menni fog :)
2012. jan. 28. 08:41